‘Bardak doldu, taşıyor’

Fransa Gündemi

Sefalet, işsizlik, güvencesiz çalışma, şiddet ve Fransa’da derinleşen kriz nedeniyle Fransa solu öncülüğünde işçi ve emekçiler sokağa iniyor. Fransa çapında 94 noktada 15 Kasım günü eylem gerçekleştirilecek. ‘Emek maliyetini düşürmek’ amacıyla kemer sıkma politikalarına 2012 yılından bu yana hız veren Fransa’da sosyal haklarda gerileme giderek derinleştiğini ifade eden sendikalar ve Sol Cephe içerisinde yer alan örgütler "bardak doldu" başlığıyla yaptığı çağrıda hükümetin kemer sıkma politikasından derhal vazgeçmesi yönünde çağrı yaptı.  Yapılan çağrıda, Fransız solu ve emek hareketleri, 2012 yılından bu yana iktidarda olan François Hollande ve hükümetinin bir önceki sağ politikanın devamı niteliğinde çalıştığını belirtiliyor. Halka kemer sıkma politikasının dayatıldığını ifade eden emek örgütleri, "15 Kasım günü Fransa’da yaşayan emek ve işçi cephesi olarak milyonlarla alanda olacağız" dedi.
Hükümet, özellikle 2015 yılı mali bütçesinde kamu hizmetleri ve misyonunda kesintilere gidecek. Sağlık, emeklilik, aile, eğitim, iş ve işçi bulma vb alanlarda kamu bütçesi giderek kesintiye uğratılacak. Hükümet tarafından bugünlerde tartışılan mali durum kemer sıkma politikası, kalıcı hale getiriliyor. Sosyal ihtiyaçların neredeyse karşılanmayacağı, eşitsizlikleri giderek derinleştiren ek yasalar, vergi reformu adı altında yasalaştırılmak isteniyor. Satınalma gücünün giderek dibe vurduğu Fransa’da, iş hakkı üzerindeki güvencesizlik giderek derinleşiyor.
Genç kuşaklar ise iş güvenliğinden neredeyse tamamen yoksun. Hükümet ele aldığı yeni reform tasarılarında emek cephesini dinlemek yerine (Fransa İşverenler Sendikası) MEDEF’in ihtiyaçlarını esas alıyor. Son bir yıldır sayısız kes hükümetle biraraya gelen sendikalar, taleplerinin hiçbir biçimde dikkate alınmadığını belirtiyor. Hükümet-patron dayanışmasıyla gündeme gelen yeni yasa tasarıları, önümüzdeki günlerde mecliste gündeme alınacak.
Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle hükümete tepkiler sokağa taşınırken hükümete ve Hollande’a güvensizlik derinleşiyor. Fransa’da son yapılan ankette Cumhurbaşkanı François Hollande’a verilen desteğin yüzde 19 oranında olduğu ifade ediliyor. 2017 seçimleri için cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan eski Başbakan Alain Juppe’ye olan destek ise yüzde 53 oranında. Halkın Nicolas Sarkozy’ye desteği değişmeyerek yüzde 33’te kaldı. Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen yüzde 32 desteğe sahip. Anket sonuçları sola olan güvenin giderek gerilediğini gösterirken, sağ hızla yükselişe geçiyor. Uzmanlar anketleri; "hükümetin kriz karşısındaki çaresizliği ve politikasızlığı anketlere yansıyor" şeklinde yorumladı.  
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande iktidara gelmeden önce "sosyal hakların ve topluma hizmetin" iktidarı olacağını ifade ediyordu. 60 maddeden oluşan seçim programında öncelik işçi ve emekçilerin talepleriydi. İktidara geldiği günden sonra asgari ücrette 21 Euro oranındaki gülünç artış dışında işçilere bir katkısı olmayan Hollande 60 vaadin hiçbirini yerine getirmedi. Sarkozy dönemindeki baskıcı politikalardan bunalan halkın alternatifsizliğiyle iktidara oturan François Hollande’ın, 2 yıllık performansıyla bir sonraki dönemde siyaset alanından silineceği şimdiden görülüyor.

Yazarın diğer yazıları