Barış elçisi,silah tüccarı!

MURAT KUSEYRİ / ANF/STOCKHOLM

Yemen’de savaşın durdurulması için düzenlenen barış görüşmelerine ev sahipliği yaparak barış elçiliğine soyunan İsveç, silah satarak Yemen’de savaşın şiddetlenmesine ve yeni insanlık dramlarına yol açıyor.

Özel televizyon kanalı TV4-Haberler, uydu aracılığıyla  elde ettiği görüntü ve resimleri yayımlandı.  Görüntüler İsveç’in Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne sattığı silahlarının Eritre’nin Assam Limanı’dan savaşta kullanılmak üzere Yemen’e götürüldüğünü gösteriyor.
Silahlar arasında İsveç yapımı gemi, GlobalEye radar sistemi, top ve füzeler olduğu görülüyor.
Yemen savaşında kullanılan bu silahlar Saab, Ericsson Microwave System ve Swede Ship adlı İsveçli silah tekelleri tarafından üretiliyor.
İsveç’in bir yandan Yemen’de savaşın durdurulması için aracılık yaparken, aynı zamanda Yemen’de savaşan taraflara silah satması tepkilere neden oldu. Barış ve silahlanma karşıtı örgütlerinin temsilcileri İsveç’i ikiyüzlü davranmakla suçladı ve Suudi Arabistan ve Birleşik Silah Emirlikleri’ne yaptığı silah satışlarını durdurmasını istedi.

Tepkiler: İkiyüzlülük
TV4’ya konuşan Human Right Watch İsveç Seksiyonu Başkanı Mons Molander, Birleşik Arap Emirlikleri’nin savaş bölgesindeki insanlara insani yardım ulaştırılmasını engellemesinin bir savaş suçu olduğunu söyledi.
İsveç Barış Derneği Başkanı Agnes Hellström de, Saab silah tekelinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yeni bir GlobalEye silah sistemi satmaya hazırlandığına dikkat çektikten sonra, ”Hükümetin bu rejimlere silah satışlarını durdurma yetki ve imkanı var” dedi.
Sana’s Review adlı derginin Şef Redaktörü Yemenli kadın Gazeteci Afrah Nasser de, İsveç’in Yemen’de savaşan ülkelere silah satmasına ”İnsan hakları örgütleri ve medyanın raporlarına rağmen İsveç’in silah satışlarını gözden geçirmemesi İsveç Hükümeti için utanç verici” diyerek tepki gösterdi.

İsveç Sol Partisi ise aralarında Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Filipinler, Katar, Kuveyt ve Ürdün gibi ülkelere silah satışının durdurulmasını istiyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found