Başka işin gücün yok mu Erdoğan!

‘Daha önce ne iş yapardı?..” diye sorduğumuzda Türkiye siyasi tarihinde yanıt veremediğimiz tek lider esasında günümüz diktatör sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bunu asla küçümsemek adına söylemiyorum ama Erdoğan bunun kompleksini ağır bir şekilde yaşayan birisidir.

Kendisinden önceki başbakanlara baktığımızda gerçekten cahil bir insanı komplekse sokacak bir tablo görüyoruz. Siyasi görüşlerine bakmadığımız zaman Erdoğan haricinde hangisine bakarsak bakalım, ortaya ciddi bir tablo çıkıyor. Sevelim ya da sevmeyelim, beğenelim ya da beğenmeyelim hangi lideri kıstas alırsak alalım Erdoğan sınıfta kalıyor.

Bütün başbakanları ya da parti başkanlarını buraya sıralamama gerek yok, internete girip baktığınızda bu tabloyu göreceksiniz zaten. Geçen akşam saatlerce Erdoğan’ın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK genel müdürlüğü dönemine neden bu kadar takıntılı olduğunu düşündüm. Haftada bikez bile olsa bu konuyu miting meydanlarında ya da bir konuşmasında söylemezse sanki adamın biyeri şişecek. Sonunda dün gece farkına vardım, Erdoğan’ın siyaset öncesi böyle bir görevi yok. Bu da onu akıl almaz bir kıskançlığa ve doğal olarak da saldırganlığa itiyor.

Bir gazeteci olarak Erdoğan’la bir söyleşi yapsam –Ya da vazgeçtim, başkası yapsın- “Sayın başbakanın cumhurbaşkanı ve parti başkanı, siyasete girmeden önce ne iş yapıyordunuz?” diye sorsa, benim gibi sizin de dilinizin ucuna gelen o tekerleme çıkar ağzından ve “Hiçbir kem-küm yapmıyordum…” der.

Erdoğan dönemine şöyle bir bakalım, hep herkesin geçmişini eleştiriyor ve kendisinin onlardan daha iyi olduğunu, daha yetenekli olduğunu söylüyor.

1- Erdoğan, Atatürk, İsmet İnönü ve Alpaslan Türkeş’ten daha iyi asker ve o yüzden devamlı kiminle savaşabileceğini şaşırmış durumda.

2- Erdoğan, şiirden çok iyi anlar, kendisine göre Ecevit onun yanında yaya kalır, arasıra şiirle şairini karıştırsa da yaşamında okumak için para vermediği şiir kitaplarından örnek vermeye bayılır.

3- Erdoğan, ekonomiyi Tansu Çiller’den daha iyi bildiği için iktidara geldiğinden beri Merkez Bankası’na faiz düşürtmeye çalışıyor ve bitürlü beceremiyor. Esasında ekonomiyi Tansu Çiller’den daha iyi bilmek zor değil ama kendisi bunu da beceremiyor.

4- Erdoğan, yol, su, elektrik gibi şeyleri bu işin müdürlüğünü yaptıktan sonra başbakan olmuş Süleyman Demirel’den daha iyi bildiğini sandığı için devamlı bunlarla övünüyor. O yüzden bu tip icraatların zaten hükümetler tarafından zorunlu olarak yapılması gereken şeyler olduğunu anlamıyor ve tam tersine yaptığı anlaşmalarla bizim paramızdan, yani devlet kasasından devamlı eksik kapatıp para ödüyor.

5- Erdoğan’ın dini birikimleri Erbakan ve AKP içindeki herkesten daha üstün. 

Daha sıralasam sayfalar yetmeyecek ama Erdoğan her şeyi öncekilerinden daha iyi biliyor. Diğer parti liderlerinin siyasete girmeden önce uzmanlık alanlarında çalışmış olmaları onu akıl almaz bir komplekse sokuyor gittikçe bunu kapatmak adına diktatörleşiyor, saçmalıyor. Doğal olarak bu kompleks büyüdükçe Türkiye yetmiyor, yurt dışına saldırmaya başlıyor. Bütün dünya liderlerine haddini bildirmesinin nedeni de bu bence.

Uzun zamandır yaşadığımız bunca saçmalığın, bunca faşizmin nedeni Erdoğan’ın esas işinin olmaması, olanları kıskanması diye düşünüyorum. Bence bu ana mesleği olmayan kişiden bu ayın 16’sında kurtulmuş olacağız. Kısa süre de olsa kompleksi ve siniri artacak ama artık AKP sönmeye başladı. Sanırım haftaya Pazartesi size müjdeli bir yazı yazacağım.

Yazarın diğer yazıları