Beklendiği gibi ‘ateşkes’ bozuldu

Suriye’nin İdlib kentinde Rusya ve Suriye’nin Türk devletinin himayesindeki El Nusra, DAİŞ ve diğer El Kaide kökenli çete gruplarıyla yaptığı ‘ateşkes’ bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandı. Rusya’nın desteklediği Suriye devlet güçleriyle Türk devletinin kontrolündeki çeteler arasında çıkan çatışmalarda dün itibariyle son 48 saat içinde 45 çete, 51 Suriye askerinin öldüğü belirtildi.

İnsan Hakları Gözlemevi, (SOHR) dün sabahın erken saatlerinden itibaren İdlib’in güney ve doğu köylerinde işgalci Türk devletine bağlı çetelerle ve Suriye askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını aktardı.

Suriye askerlerinin Seroj ve Resem El-Werd cephelerini hedef aldığı, her iki tarafta da ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

SOHR, son 48 saat içerisinde 51 Suriye askerinin yaşamını yitirdiğini ve en az 45 çetenin öldüğünü aktardı.

Gözlemevi, çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan birçok kişinin de kuzeye doğru kaçtığını kaydetti.

İdlib’de Rusya’nın hava desteği verdiği Suriye devlet güçleri, mayıs ayının başında çetelere yönelik temizlik hareketi başlatmıştı. Rusya ve Türkiye’nin girişimiyle Suriye 31 Ağustos’ta yeni bir ‘ateşkes’  ilan etmişti. Ancak, Ağustos’un sonunda devreye konulan ateşkes, Cumartesi günü İdlib’de büyük oranda hakimiyeti olan Heyet Tahrir El Şam (eski adayla El Nusra) çetelerinin Suriye ordusuna saldırmasıyla bozuldu.  Pazar günü de Suriye rejimi çetelere yönelik kapsamlı bir operasyon başlatmıştı.

Türkiye’nin yoğunlaşan işgal saldırıları, Birleşmiş Milletler gözetiminde Suriye Hükümeti ve Türk devletinin ‘muhalif’ olarak sunduğu çeteleri buluşturan Cenevre’deki anayasa hazırlık çalışmasının başarısızlıkla sona ermesi, İdlib’deki yapay ateşkesi sonlandıracağının bir nevi habercisiydi.

Türkiye İdlib’i koz olarak kullanıyor

Bu arada Demokratik El Şîmal Güçleri Komutanı Ebu Omer El İdlibi ANHA’ya yaptığı açıklamada, Türk devletinin İdlib’de işgal altında tuttuğu alanları, Kuzey ve Doğu Suriye’de işgal alanını genişletmek için koz olarak kullandığını söyledi.  İdlibi, “Türkiye, ‘Fırat Kalkanı’, ‘Zeytin Dalı’ ve ‘Barış Pınarı’ adı altında işgal ettiği alanlarda hegemonyasını genişletebilmek için işgal alanlarının bir kısmını Rusya ile anlaşarak Suriye rejimine teslim edebilir” dedi.

El İdlibi Halep, Humus, Dera, Doğu Guta ve Hama gibi alanlardan sonra Erdoğan’ın elinde artık sadece İdlib’in koz olarak kaldığını söyledi.  Demokratik El Şîmal Güçleri Komutanı Ebu Omer El İdlibi,

Türk devletinin bölgedeki plan ve amaçlarının iyi okunması gerektiğini vurguladı. El İdlibi, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan İhvancıları ve bölgedeki diğer çete gruplarını, Osmanlı işgalciliğini yeniden diriltme hayalleri çerçevesinde kullanıyor. Ortadoğu’ya yeniden cehaleti yaymak isteyen Türk devleti, siyaseti ile ülkesini ve halkı koruyamayacağını bir kez daha gösterd” ifadelerini kullandı.

‘Tehlike Rusya ile yaptığı anlaşmalarda gizli’

Türk devletinin Ermeni ve Süryani halklara dönük katliamları hatırlatan El İdlibi, “Bu katliamlar bugün Erdoğan öncülüğünde tekrarlanıyor. Türkiye, ‘Barış Pınarı’ adı altında gerçekleştirdiği işgal saldırıları ile katliam ve halkı zorunlu göçe tabi tutma gibi uygulamaları devrede tutuyor. Erdoğan’ın planlarının tehlikesi, Rusya ile vardığı anlaşmalarda gizlidir” dedi.

El İdlibi, Suriye rejimi ve Rusya’nın İdlib’in güneyi ve doğusuna dönük saldırılarıyla bölgedeki ana karayolları kontrolü altına almaya çalıştığını ifade etti.

Rusya ve Türkiye arasında daha önce de yapılan kimi bölgelerin teslim edilmesi yönündeki anlaşmaları hatırlatan El İdlibi,

“Rusya ve Türkiye arasında tekrardan bölgelerin toplu teslim edilmesi anlaşmasının sağlanması ile Suriye rejiminin ilerlemesi ve kısa sürede geniş bir coğrafyayı kontrol altına almasının önünü açabilir” dedi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found