Belediyelerin göçmen talebi yanıtsız kalıyor

Alman belediyeler daha fazla göçmen almak için hükümetten onay bekliyor. Belediyelerin göçmen alma talebi aylardır hükümet tarafından yanıtsız bırakılmış durumda.

Alman belediye başkanları Akdeniz’de kurtarılan sığınmacıların paylaşımında Avrupalı ülkeler anlaşamadığı için daha fazla özgürlük istedi. Belediye başkanları, aylardır daha fazla yardım edebileceklerini federal hükümete aktardıklarını ancak sonuç alamadıklarını belirtti.

Postdam Belediye Başkanı Mike Schubert, “Sadece Almanya’da değil merkezi yönetimler bıraksa Avrupa’da mültecileri kabul etmeye hazır olduklarını söyleyen belediyeler var” şeklinde Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan “Palermodan Postdam’a” isimli göçmenlikle ilgili konferansta konuşan Düsseldorf Göçmenlik ve Entegrasyon Bürosu Şefi Miriam Koch, Avrupa’nın ve ülkesinin göçe ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Toplantıya katılan isimlerden İtalya’nın Palermo şehri belediye başkanı Leoluca Orlando ise eski İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin göçmen politikasını eleştirdi. Orlando, “Salvini’nin yasaları sadece insanlığa değil anayasamıza da aykırı çünkü güvenliğimizi sağlamamız için sadece bir yol var. O da bütün insanları görünür kılmak” ifadelerini kullandı.

2019 yılında Avrupa’ya 123 bin düzensiz göçmen girdi

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre dünyada zorla yurdundan edilmiş 70.8 milyon insan bulunuyor. Bunlardan 25.9 milyonu mülteci statüsünü taşıyor. Uluslararası Göç Organizasyonu’na (IOM) rakamlarına göre 2019 yılında Avrupa’ya yasa dışı yollardan gelen göçmen ve sığınmacı sayısı 123 bin 920 oldu. 2016 yılından beri Avrupa’ya gelen göçmenlerin sayısında ise düşüş görüldü. Göçmen sayısında azalma olsa da Akdeniz üzerinden kıtaya girmek isterken boğulmaktan kurtarılan sığınmacıların paylaşımında Avrupa Birliği ülkeleri bir anlaşmaya varmış değil. Suriye iç savaşının da etkisi ile 2015 yılında ise Avrupa’ya 1 milyondan fazla göçmen giriş yaptı..

BERLİN


Alman siyasetinde güven kaybı

Almanya’da yeni yapılan bir ankete göre siyasi kurumlara olan güven azalmaya devam ediyor. Kurumlar arasında bir tek Cumhurbaşkanlığı makamı yüzde 73 ile güvenilirliğini korudu.

Forsa araştırma kurumu tarafından yapılan RTL/ntv Trend Barometresi’ne göre Başbakan Angela Merkel’e olan güven 5 puan gerileyerek yüzde 50 oldu. Belediye başkanı gibi yerel siyasetçilere olan güven ise hafif bir düşüşle yüzde 48 seviyesine geriledi. Federal Meclis’e duyulan güven 4 puan düşerek yüzde 41’e, Avrupa Birliği’ne olan güven 1 puan düşerek yüzde 40’a, Federal Hükümet’e güven 3 puan düşerek yüzde 34’e geriledi. Siyasi partilere olan güven ise 2 puan düşerek yüzde 16 olarak ölçüldü.

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisiyle meclisteki diğer partileri destekleyenler arasında ise güven bakımından büyük farklılıklar bulunuyor. AfD’ye sempati duyan kesimin sadece yüzde 19’u Cumhurbaşkanı’na güven besliyor. Bu oran diğer partilere sempati duyan kesimde ise yüzde 81. AfD taraftarları diğer siyasi kurumlara da oldukça az güven duyuyor. AfD seçmenleri arasında Federal Meclis’e olan güven yüzde 7, Başbakan’a yüzde 5, federal hükümete yüzde 4 ve siyasi partilere duyulan güven yüzde 3 olarak ölçüldü.Forsa’nın 18 Aralık-3 Ocak tarihleri arasında yaptığı ankete toplam 2 bin 505 kişi katıldı. n BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found