Berlin’de Dêrik-Kreuzberg kardeşliği somutlaşıyor

Berlin’in Friedrichshain-Kreuzberg ilçesi belediyesiyle imzaladıkları kardeş belediyecilik anlaşmasına büyük önem verdiklerini belirten Rojava’nın Dêrik Belediye Eşbaşkanı Rojin Çeto, “Özellikle öz yönetim modelindeki tecrübelerimizi aktaracağız” dedi.

Rojava Kürdistanı’ın Dêrik kenti ile Almanya’nın başkenti Berlin’in Friedrichshain-Kreuzberg ilçeleri arasında bir süredir çalışmaları süren dostluk köprüsü geçtiğimiz hafta resmileşmişti. Her iki yerleşim birimi arasındaki kardeş belediye olma sürece ise uzun bir süredir başlamıştı ve belediye meclislerinde kabul edilen kardeşlik anlaşması geçtiğimiz hafta Salı günü belediye başkanlarının katıldığı törenle imzalanmıştı.

Elke-Dangeleleit’ın başkanlığındaki Friedrichshain-Kreuzberg Dêrik Kardeş Şehir Derneği’nin girişimleri sonucu hazırlanan kardeş belediye anlaşması çerçevesinde özellikle Friedrichshain-Kreuzberg Belediyesi’nin Dêrik’teki sosyal, sağlık, eğitim ve ekonomi alanlarına destek vermesi bekleniyor. Dêrik Belediyesi de F. Kreuzberg ilçesinde yaşayan Rojavalı ve Suriyeli mültecilerin entegrasyon sürecine katkı sunacak. ANF’ye konuşan Dêrik Belediye Eşbaşkanları Rojin Çeto ve Feremez Hemmo ise bu anlaşma büyük önem verdiklerini belirterek, yapacakları ortak çalışmaları anlattı.

Çeto: Özyönetim modelimizi anlatacağız

Dêrik Belediyesi Eşbaşkanı Rojin Çeto Friedrichshain-Kreuzberg ilçesiyle yaptıkları kardeşlik anlaşmasını başta belediyelerinde çalışan emekçiler olmak üzere şehit aileleri ve Rojava halkına armağan ettiklerini söyledi. Almanya’daki bir belediyeyle kardeşliğe büyük önem verdiklerini belirten Çeto, bundan sonra karşılıklı olarak çalışacaklarını bildirdi.

2012 yılında Rojava’da gerçekleşen devrimin ardından, demokratik ulus paradigması çerçevesinde Cizre Kantonu’na bağlı olarak içinde Dêrik kentinde Kürtler, Araplar ve Süryanilerin bir araya gelerek öz yönetim kurduklarını hatırlatan Çeto “Alman arkadaşlar bu yönetim modelimizi merak ediyorlar. Özellikle de 7 yıl boyunca bir yandan çetelere karşı zorlu bir savaş verilirken, diğer yandan belediye hizmetlerinin aralıksız şekilde nasıl verildiğini öğrenmek istiyorlar” diye konuştu.

Dêrik Belediyesi Eşbaşkanı Feremez Hemmo ise şu görüşleri dile getirdi: “Avrupa’nın en kadim halklarından biri olan Alman halkıyla kardeş olmak bizim için çok önemli. Bu başarı şüphesiz 8 yıl boyunca dünyanın en vahşi çetelerine karşı verdiğimiz mücadelede şehit düşenlerin emeğiyle gerçekleşiyor. Yıllardır verdiğimiz direnişin akabinde artık dünya sahnesine başı dik şekilde çıkıyor ve dünya halkları da bizi tanımak, bizimle kardeş olmak istiyor. Kreuzberg belediyesi de işte bu temelde bizim belediyenin şahsında dünya siyasetinin unuttuğu bir halkla kardeş olmak istedi.”

Berlin Eyaleti’nin Sol Partili milletvekili Hakan Taş ise “Öncelikli olarak her iki kentte yaşayan insanları bir araya getirecek bu anlaşmayı imzaladıkları için her iki belediyeyi de kutluyorum. Bu bir ilk olsun ve devamı gelsin diyoruz. Bunu takiben Kürdistan’daki diğer belediyelerle de kardeşlik sürecinin gelmesini umuyoruz” dedi.

ANF/BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found