Berlin’den destek talebi

ABD’nin Rojava’da oluşturmak istediği “güvenli bölge” planına Almanya’nın Tornado uçaklarıyla katılması için girişimlerini sürdürüyor. ABD’li general McKenzie’nin Alman ordusuna hitaben “Desteğiniz bizim için çok önemli” şeklinde mektup yazdığı ortaya çıktı. Der Spiegel dergisinin internet sitesi Spiegel Online yeni haberinde ise Tornado’lar için Washington’un Berlin’e baskısını artırdığını bildirdi. Haberde DAİŞ ile mücadeleden sorumlu ABD’li general Kenneth McKenzie’nin imzasızıyla Alman ordusuna hitaben “Suriye’de bulunan askerlerimizin can güvenliği için desteğiniz bizim için çok önemli” biçiminde mektup kaleme aldığı belirtildi.

Bir kopyası Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet’e de ulaşan mektupta ABD yönetimi “DAİŞ’in yeniden bölgede güçlenmemesi ve bölgenin güvenliği için bütün koalisyon partnerlerimizin askeri yeteneklerine acil olarak ihtiyacımız var” şeklinde Almanya’dan Tornado’ların bölgede görev yapmaya devam etmesini istedi.

Yeni tezkere tatilden

sonra mecliste

Almanya DAİŞ çeteleriyle mücadele kapsamında Ürdün’deki Al-Asraky askeri havalimanında 280 asker ve 6 Tornado uçağı yerleştirmişti. Buradaki Alman askeri birliğinin görev süresi 31 Ekim’de sona erecek. ABD yönetiminin istediği şekilde hazırlanacak yeni tezkerenin ise ancak yaz tatilinden sonra Federal Meclis’te gelmesi bekleniyor. Hükümet ortağı SPD’nin karşı çıktacağı varsayılan yeni tezkerenin meclisten geçmesinin kolay olmayacağı tahmin ediliyor. 

 ANF/BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found