Besta şehitleri anıldı

Besta bölgesinde Kasım ayında Türk devletinin hava saldırılarında yaşamını yitiren HPG ve YJA Star üyesi 13 gerilla Almanya’nın Hildesheim kentinde düzenlenen bir etkinlikle anıldı. 

Hildesheim’de Besta şehitleri için gerçekleşen anma etkinliği Meryem Kadın Komünü, Hannover Ronahî Kadın Meclisi, Wolsburg Zozan Cudî Kadın Komünü ve Salzgitter Kadın Komisyonu tarafından organize edildi. 

Kalabalık bir kitlenin yer aldığı anma etkinliğinde, yaşamını yitiren gerillaların mücadelesi ve yaşamlarını anlatan konuşmalar yapıldı. Salzgitter Kadın komisyonundan Hakime Yousef yaptığı konuşmada, Kürt özgürlük mücadelesinin şehitler sayesinde bugünlere ulaştığını vurgulayarak, onlara bağlı kalacaklarını belirtti. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi ve Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW) adına yapılan konuşmada ise Türk devletinin Kürt halkına uyguladığı soykırım politikalarına karşı daha güçlü mücadele ile karşılık verileceği mesajı verildi. 

NAV-DEM Eşbaşkanı Tahir Koçer da yaptığı konuşmada, şehitlere bağlılığın direnişle mümkün olduğunu belirterek, “Şehitlerimize, mücadelemize ve Önderliğimize her koşulda sahip çıkacak, soykırım ve asimilasyon politikalarını boşa çıkaracağız” dedi. 

Anma etkinliği sinevizyon gösterimi ardından sona erdi. 

HİLDESHEİM

Yazarın diğer yazıları

    None Found