Beyin tümörü tedavisi

Tümörün tipi, derecesi ve sınıfına göre hastalar cerrahi, kemoterapi ya da radyoterapi ile tedavi edilmektedirler. Bazı hastalara bu tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu uygulanmaktadır. 

Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedavi beyin tümörü tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Beyin cerrahları, kraniotomi denilen bir işlemle kafatasını açmaktadırlar. Bazı tümörlerde ise burundan ince aletler ile girilerek tümör alınmaya çalışılmaktadır. 

Radyoterapi: Radyoterapi yüksek enerjili ışınların kullanılması ile kanser hücrelerinin tahrip edilerek, çoğalmalarının önlenmesi ve ortadan kaldırılması işlemidir. Tümöre ve yakın çevresindeki dokulara radyasyon verilmektedir. Bazı nadir durumlarda radyasyon tüm beyine ya da omuriliğe de verilebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerinin ilaçla yok edilmesini amaçlamaktadır. Zaman zaman beyin tümörlerinin tedavisinde de kullanılan bu yöntemde, ilaçlar hap şeklinde ya da damar yolu ile verilmektedir. Her iki yolla da ilaçlar kana karışarak, kan yoluyla tüm bedende dolaşmaktadır. İlaçların genellikle bloklar / kürler halinde verildiği kemoterapide, tedavi periyodlarını iyileşme periyodları izlemektedir. 

Radyocerrahi: Radyocerrahi tümörlerin kafatası açılmadan tedavi edilmesini sağlayan medikal bir prosedürdür. Radyocerrahi açık cerrahi için uygun olmayan kafa içi ve kafa dışı tümörlerin yüksek dozda yoğunlaştırılmış İonize radyasyon ile odaklı bir şekilde ışınlanarak etkisiz hale getirilmesidir. Yakınlardaki atardamar, sinir veya diğer hayati yapılardan dolayı klasik cerrahi tedavinin hasta açısından zor olduğu veya önerilmediği durumlarda radyocerrahi kullanılmaktadır. Genellikle tek bir seansta gerçekleştirilen radyocerrahinin etkileri o bölgeye cerrahi operasyon yapılması kadar keskin olabilmektedir. Üç boyutlu, bilgisayar destekli planlama ve hareketin tam olarak kısıtlanması sayesinde sağlıklı dokuların maruz kaldığı radyasyon oranı çok düşük tutulmaktadır.

Bunun yanında birçok destek tedaviler de gerekli olabilir. Kortizon, nöbet önleyici ilaçlar ve kusmaya karşı ilaçlar bunların başında gelmektedir. Fizik tedavisi, konuşma terapisi vb yöntemleri kapsayan rehabilitasyon da tedavi kapsamında önemli bir yere sahiptir. 

Yazarın diğer yazıları