Bildiri dağıtan kadınlara yurtdışı yasağı

İstanbul Esenyurt ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü ile ilgili bildiri dağıttıkları için 24 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınıp 25 Kasım günü tutuklanan 6’sı kadın 7 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan Türkan Sümbül, Zübeyde Ağırbaş, Mürüvvet Kesen, Elvan Uçar Kordu, Muynur Yılmaz, Ayfer Yılmaz ve Muzaffer İpek getirildi.

Duruşmada ilk olarak sanıklar savunma yaptı. 25 Kasım’ın Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü olarak kabul gördüğünü hatırlatan Ayfer Yılmaz, bu günde dünyanın her yerinde şiddetin her türlüsüne karşı protestolar gerçekleştirildiğini ancak dünyada bugün dolayısı ile tutuklanan tek kadınların kendileri olduğunu söyledi. “Bu tutuklamalar hangi kriterlere göre oldu” diye soran Yılmaz, tahliye istedi.

Avukatlar ise, dosyanın açılmasının bile hukuka aykırı olduğunu söyleyerek, tüm müvekkiller için beraat talebinde bulundu.

Savunmaların ardından kararını veren mahkeme heyeti tüm sanıklar hakkında tutuksuz yargılanma kararı vererek, duruşmayı 10 Mart tarihine erteledi. Aynı zamanda kadınlar hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

HDP’li kadınlardan destek

HDP İl Kadın Meclisi üyeleri,  yargılanan kadınlara destek amacıyla Adliye önünde bir araya geldi. Arkadaşlarının ‘Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız’ şiarı olan bildirileri dağıttığı için tutuklandığını belirten üyeler, “Erkek şiddeti sonucu aramızdan koparılan tüm kadınların hesabını sormaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found