Birleşik İrlanda Korkusu

İngiltere’de işler iyice karıştı. Başbakan Theresa May’in AB ile anlaştığı anlaşmayı oylama için meclise sunması gerekiyordu geçen hafta. Ancak ertelemek zorunda kaldı. Büyük bir farkla kaybedeceğini zaten biliyordu bunu itiraf etmeden anlaşmanın oylamaya sunmaya hazır olmadığını açıkladı. 100 dolaylarında Muhafazakarlı vekil May’i desteklemedi. Bu çok büyük bir rakam. 21 Ocak son tarih. Yoksa Mart 2019’a yetişemiyor. Brüksel değişiklik ihtimali bile düşünmeden ret etti. Kendi vekillerinle kendin çöz sorunu dedi. May elleri boş döndü ama hala umutlu olduğunu açıkladı ve bu hafta Brüksel’e üçüncü seyahatini gerçekleştirdi. Brüksel ise anlaşmaya daha netlik kazandırabileceklerini ancak değişikliğe açık olmadıklarını bir kez daha yineledi.

May oylamayı Ocak’ın başlarına ertelemek istiyor ki muhalifleri tarafından kesinlikle kabul edilmiyor. Oylamaya bu hafta sunup ona göre yol almaları gerektiğini düşünüyorlar. Zaman kaybı. Doğru bir nevi. Mevcut haliyle anlaşma meclisten geçmeyecek. Brüksel’de değişiklik yapmayacak. E ertelemenin manası ne? İngiliz medyasında ‘May’in planı öldü’ şeklinde manşetler atılmaya başlandı bile.

May için güvensizlik oylaması yapıldı ve 83 oy farkla liderliğe devam edilmesi kararı çıktı. Yani partisinin yüzde 37’si gitmesini istedi. Bu rakam son iki ay öncesine 3’te 1 civarındaydı. May, 2022 seçimlerinde olmayacağını açıklayarak muhaliflerini sakinleştirmeye çalışıyor.

Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ve May arasında geçen tartışma da halen konuşuluyor. Hatta mesele biraz kişileştirildi. Juncker öncesinde May’in değişiklik önerilerinde net olmamakla suçlamıştı. May’de bu yoruma çok kızdı. May hakkında söylenecek en olumsuz söz ya da tavır, kendi ülkesine döndüğünde kendine yönelik büyük bir saldırı olarak geri dönüyor çünkü. May bu yorumu Juncker ile konuştuğu anlar ekrana yansıdı. Videoda Juncker May’in kolunu tutuyor ve şiddetli bir tartışma yaşıyorlar. İngiltere’nin milli onuru zedelendi. Avrupa’nın May’e saygı duymamaları sol fraksiyondan medya tarafından bile eleştirildi.

May’in AB ile uzlaştığı anlaşmaya AB’ye bağımlılığı sürdüreceğine ve İrlanda ile sınırları riske koyacağı düşüncesiyle karşı çıkılıyor. İrlanda ne olursa olsun Kuzey İrlanda ile aralarında bir sınır kontrolü olmayacağını teyit etti. İngiltere İrlanda ile aralarında sınırın olmamasını istiyor. Ama AB’de İngiltere’nin gümrük birliğinden çıkmasıyla bir AB ülkesi olan İrlanda ile aralarında bir sınır olmasına şimdilik ihtiyaç olduğunu savunuyor.

İngiltere, Avrupa Birliği’nde 40 yıldır var ve her konuda birbirlerine bağlı hale gelmişler. Kolayca 1970’lilere AB üyesi olmadığı dönemlere dönmek elbette kolay olmayacaktı. 2016 yılında referandumu öne atanlar bunu hesaba katamadılar. İngiltere’nin İrlanda sınırı konusunda hassasiyetleri de çok samimi bulunmasın. Korkuları sınır kontrollerinin Kuzey İrlanda’yı kızdırıp İrlanda Cumhuriyeti ile birleşme arzularının tekrar kabarması. Zira çoğu İrlandalı’nın en büyük hayali Kuzey İrlanda’nın İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmesi ve tamamen özgür bir ülke olması. Haliyle olası herhangi bir sınır, bu birleşik bağımsızlık hayalini tetikleyecektir.

Yazarın diğer yazıları