Biyobozunur poşetler de çözünür değil

İngiltere’de yapılan bir araştırma, doğada çözünebilir olduğu iddiasıyla giderek daha fazla üretilen biyobozunur plastik poşet türlerinin gerçekte klasik plastikler kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor.

Dünyada karadan denize kadar her alanda doğayı tehdit eden klasik plastik poşetler, en az 300-400 yıl gibi bir süre doğaya karışmadıkları için oldukça tehlikeli. Başta kuşlar ile deniz canlılarının yok olmasına yol açan bu türler yerine son yıllarda giderek daha fazla ‘biyobozunur’ veya ‘kompostable’ denilen ve doğada çözünür olduğu iddia edilen plastik poşetlerin üretimine ağırlık veriliyor. Ancak İngiltere’de yapılan bir çalışma, doğada çözünebilir olduğu savunulan plastik poşetlerin de en az yıllarca sorun olacağını gösteriyor.

Plymouth Üniversitesi uzmanlarınca yapılan bir deneyin sonuçları, Environmental Science and Technology adlı dergide yayınlandı. Araştırma kapsamında biyobozunur ve kompostable denilen doğada çözülebilen poşet türü ile klasik poşetler denendi.

‘3 yılın sonunda hala sağlamdı’

Araştırmanın sonuçlarına göre, açık havada veya denizde en az 3 yıl bırakılan biyobozunur nitelikteki plastik poşetlerle bu sürenin sonunda da alışverişleri taşımak mümkün olabildi. Ayrıca kompostable denilen tür ise daha ziyade deniz altında 3 ay gibi bir sürenin sonunda çözünmeye başladı.

Araştırmada yer alan uzmanlardan Imogen Napper, tüketicilerin normal şartlarda ‘doğada çözünür’ oldukları savıyla yöneldikleri yeni doğa dostu poşetlerin gerçekte böyle olmayabileceğine dikkati çekti.

ANF/AMSTERDAM

Yazarın diğer yazıları

    None Found