Bochani’ye yeni ödül

Pasifik Okyanusu’ndaki Manus Adası’nda 2013’ten beri gözaltında tutulan Rojhilatlı Kürt mülteci ve yazar Behrouz Boochani, Avustralya’nın saygın edebiyat ödüllerinden Ulusal Biyografi Yarışması‘nda ödülüne değer görüldü. 

Avusturalya South Wels Ulusal Kütüphanesi, Manus Adası’nda mülteci konumda tutulan Kürt yazar Behroz Bochani’yi, ”No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison” (Dağlardan başka dost yok: Manus cezaevinden notlar) isimli kitabı nedeniyle Ulusal Biyografi Ödülü’ne layık görüldüğünü duyurdu. 

Bochani ‘Dağlardan başka dost yok’ isimli kitabıyla bu sene içerisinde Victoria Edebiyat Ödülü, Yeni Güney Galler Edebiyat Ödülü ve Avustralya Kitap Endüstrisi Ödülü gibi birçok ödül almıştı.Kürtçe edebiyat dergisi Werya’nın kurucularından biri olan Boochani hakkında 2013’te tutuklama kararı çıkarıldı. İran’ı terk etmek zorunda kalan yazar tekneyle Avustralya’ya ulaşmayı başarsa da ana karaya ayak basmadan Avustralya hükümetince Manus Adası‘ndaki kampa gönderildi. Bochani, cep telefonuyla Farsça yazdığı romanı, bir arkadaşı tarafından İngilizce’ye çevrilerek yayınlanmıştı.

KÜLTÜR SERVİSİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found