Bremen’de Kürtler’den eğitim-öğretim derneği

AZİZ ÇİFTÇİ / BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde Civaka Kurdî ji bo Perwerde û Hînkariyê (Eğitim ve Öğretim için Kürt Toplumu) derneği kuruldu.

9 Haziran’da Bremen Üniversitesi’nde Kürt -AKAD ve Bremen’deki Kürt şahsiyetlerin katılımıyla gerçekleşen kongrede derneğin kuruluşu ilan edildi, yönetimi de belirlendi.

Derneğin başkanlığına Dr. Zerdeşt Haco, başkan yardımcılığına Suzan Faharahvashi, Gülistan Kulî Shikho, Sekreterliğe Ferhat Sincar, Saymanlığa M. Emin Nas seçilirken, yönetim kurulunda   Tülay Kart, Menal Duku, Rakan Abdî ve Halit Özalp yer aldı.

Kongre’den sonra kuruluşunu ilan eden dernek tarafından yapılan açıklamada şunlara dikkat çekildi: “Derneğimiz Kürtçe eğitimin geliştirilmesi, Kürtçe konuşan insanlarımızın entegrasyonu ve katılımını sağlamak için kendini sorumlu görmektedir. Derneğimize Bremen ve çevresindeki şu Kürt kurumları destek vermektedir:  Biratî e. V., KOMKAR Bremen e. V., MAAK e. V., Mizgefta Bediuzzaman Seid-ê Kurdi (Förderung der kurdisch-islamischen Kultur e. V.), Komela Tevkariya Kurd-Alman (Kurdisch-Deutscher Gemeinschaftsverein e. V.), Navenda Candê ya Êzîdiyên Bremen û Derdorê Wê (Ezidisches Kultur-Zentrum in Bremen und Umgebung).

Yazarın diğer yazıları

    None Found