Brexit sonrası umutlar ve imkansızlıklar

3 yıldan beridir sürünceme içinde devam eden İngiltere’nin AB’den çıkma tantanası nihayet sona erdi ve İngiltere resmi olarak 31 Ocak tarihinde yeni Başbakan Boris Johnson’ın inisiyatifi ile AB üyeliğinden ayrılmış oldu. 31 Aralık 2020 yılına kadar geçiş süreci devam edecek. Eğer geçiş sürecinin uzatılması istenirse bunun 1 Temmuz’a kadar talep edilmesi lazım. Bir kaç ay içerisinde Avrupa Birliği (AB) ile ticari bir anlaşmaya varılmazsa uzatma talep etmek mümkün ancak Başbakan Johnson’da bu küstahlık olduğu sürece geçiş süresi sonucunda İngiltere’yi AB’den anlaşmasız tamamen çıkartır. Johnson geçiş sürecini uzatmaya hiç niyeti olmadığını şimdiden söyledi bile. Nasıl olsa Amerika ve Kanada var diye düşünüyor elbette.

31 Ocak sonrası kıyametler kopacak diye düşünüldü ama nafile. Halk 3 yıldır yavaş yavaş alıştırıldı bu ‘felaket ayrılış’a. Öyle ki sadece İngiltere’de 11 kişiye bulaştığı düşünülen corona virüsü bile bu hafta daha çok yankı uyandırdı.

Başbakan Johnson, İngiltere’nin hala bir şekilde ortak pazarda ve gümrük birliğinde kalacağını umut ediyor ancak bu imkansız. İngiltere’nin hem serbest ticari anlaşması içerisinde olup hem de AB üyeleri ile mevcut tarif ve kontrollerle ticari ilişki içerisinde olması imkansız. 11 ay sonra sınırlarda büyük krizler başlayacaktır buna şüphe yok. Satın alınacak her malın ve edinilecek her servisin maliyeti ve bedeli İngiltere için farklı olacak. Meselenin sadece ekonomik boyutuna bakılıyor ama uluslararası güvenliğin sağlanması ve hukuki işleyişlerde ciddi darbeler olacak. İngiltere, Avrupa Tutuklama Emri ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin dışında kalacak.

Peki hemen daha geçiş aşaması bile tamamlanmadan neler değişecek?

Öncelikle Avrupa Parlamentosundaki İngiliz vekiller koltuklarını kaybedecek. Yani AP’deki 73 vekil parlamentodan çıkacak çünkü İngiltere’nin Avrupa’nın politikasında hiçbir hükmü geçmeyecek. Anlaşmalar ve ekonomi için önemli olan AB zirvelerinde İngiltere yer almayacak. İngiliz pasaportları eski rengine yani altın yaldızlı mavi rengine geri dönecek. İngiltere’de suç içlemiş ve Almanya’ya kaçan Almanya vatandaşı suçlular İngiltere’ye teslim edilmeyecek, çünkü Almanya’nı yasalarına göre sadece AB ülkelerine suçlular iade edilebilir.

Halkın yarısından fazlası aslında Boris Johnson karşıtı. Kazanmasının sebebi çok sevilmesi değil, diğer partiler arasında çok parçalanmasının oluşu. Kamu personelleri, Johnson ve danışmalarından haz etmiyor. Devlet medya organı olarak bilinen BBC bile Johnson’dan nefret ediyor. Ana muhalefet partisi olan İşçi Partisine Johnson’un bu sert yönetimine karşı çıkması için çok görev düşüyor ama onlar da bir an önce Jeremy Corbyn’den kurtulup yeni liderlerini seçme derdinde. 4 Nisan’da yeni lider belli olacak ama o zamana kadar atı alan Üsküdar’ı geçecek.

Yazarın diğer yazıları