Brexit’te neler oluyor?

İngiltere ve AB, Brexit sonrası ilişkilerin nasıl olacağına dair İngiltere’nin sunduğu siyasi bildiri metninin taslağı konusunda anlaştı. Taslağa göre İngiltere ve AB arasında ticaret, güvenlik ve dış politikalar bağlamında ilişkiler devam edecek.

İngiltere istediği gibi Brexit sonrası bağımsız bir ticaret politikası güdecek. Avrupa Adalet Divanı’nın rolü İngiltere’de eskisi gibi aktif olacak. Yani hukuki konularda AB hukuku dikkate alınacak. İngiltere’de serbest dolaşım sona erecek. Kuzey İrlanda’da fiziki sınır oluşumu engellenecek. En çok ses getiren maddelerden biri de balıkçılık.

Anlaşmaya göre AB ülkeleri, Britanya sularında balık avlayamayacak. Bu özellikle İskoçya için büyük bir ekonomik kayıp. AB karşıtı İskoç balıkçılar bile hükümete kızgın. ‘Kontrolü geri alacağımız sözü verdiniz ama bize tekrar ihanet ettiniz’ şeklinde posterler kıyı şeritlerini doldurmaya başladı. Bu kararı İskoçya’ya ihanet şeklinde yorumlanıyor. May ise başka önceliklerimiz var diyerek İskoçların bu itirazlarını görmezden geliyor. İskoçya’da bağımsızlık talepleri tekrar güçlenmeye başlayacaktır.

Üstüne üstlük İngiltere, çıkış cezası olarak 39 milyar Sterlin ödeyecek. Bu da bir çokları için büyük bir sıkıntı. Başbakan Theresa May ve AB bu anlaşmadan memnun gibi ama İngiltere’de muhalif sesler yükselmeye başladı. Özellikle sert çıkışı destekleyenlerden büyük bir itiraz var.

Geçen hafta bu anlaşmayı protesto etmek için kabineden çekilen Brexit Sekreteri Dominic Raab’a göre bu anlaşma, AB’den kalmaktan daha beter. Kendi partisinden diğer May muhalifleri de harekete geçerek anlaşma üzerine zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise bu anlaşmanın kendi partisinin taleplerine uymadığını açıkladı. Daha önce kriterlerine uymamaları durumunda May’i desteklemeyeceklerini açıklamıştı Corbyn. May, destek vermeyen vekillerle teker teker görüşüp ikna etmeye çalışacak. Protesto amaçlı başka istifaların da olması bekleniyor.

Ancak bu anlaşmanın yine de meclisten geçmesi büyük bir muamma yani. Vekillerin büyük bir çoğunluğu farklı gerekçelerden ötürü bu anlaşmaya itiraz ediyor. Yani bu anlaşma meclisten geçecek gibi görünmüyor. Meclisten geçmemesi durumunda May’in istifası bekleniyor ama May ne olursa olsun istifa etmeyeceğinin altını defalarca çizdi. Geçmiş olsa Mart 2019’da çıkış gerçekleşip 21 aylık geçiş aşaması başlayacak. Ancak geçmemesi durumunda geçiş süreci bile olmadan anlaşmasız öylesine çıkacak.

Britanya için tam bir felaket senaryosu olur. On yıllarca ekonomisi kendine gelmez. Brexit bir kara bulut gibi Britanya’nın üzerine düştü, bulut bir gün çekilir tekrar güneş görünür diye hep umut edildi ama bu bulutun Britanya’nın üzerinden kalkacağı yok gibi görünüyor.

Yazarın diğer yazıları