Çayan ve Demirel’e 4’er yıl 6 ay

“Bakur” belgeseli nedeniyle ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla yargılanan gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’e mahkeme, 4’er yıl 6’şar ay hapsi cezası verdi. Ayrıca her iki isim için yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in “Bakur” (Kuzey) belgeseli nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları dava önceki gün Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın 7’nci duruşmasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, Mavioğlu ve Demirel’e “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3’er yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yayın yoluyla işlendiği gerekçesiyle ceza yarı oranında arttırılarak 4’er yıl 6’şar aya çıkarıldı.

Aşılır elbet…

Ayrıca, Mavioğlu ve Demirel hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına da karar verildi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Mavioğlu, cezanın henüz son savunmalarını yapmadan verildiğini belirterek, “Nelerin üstesinden geldik, bu zorbalık da aşılır elbet” dedi.

Ne olmuştu?

Gerillaların günlük yaşamına ve geri çekilme sürecine ilişkin olarak gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel’in yönettiği, yapımcılığını Ayşe Çetinbaş’ın üstlendiği “Bakur” filmine, 2015’te görüşmelerin kesilmesiyle dava açılmıştı.


Olcay’ın cezası onandı

Sanatçı Zuhal Olcay’a verilen ve ertelenen 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onaylandı.

Zuhal Olcay’ın 5 Ağustos 2016’da Kadıköy’de bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerecek şekilde eliyle hareket yaptığı iddiasıyla açılan dava 11 ay 20 gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması ertelenmişti. Dosyanın Yargıtay aşaması da tamamlandı. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Olcay’a verilen ve ertelenen hapis cezasını oy birliğiyle onadı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found