Ceylan Önkol Londra duvarlarında

Sanatçı Zehra Doğan, bundan on yıl önce Lice’de katledilen Ceylan Önkol’u Londra’daki bir duvara çizdi. Ceylan Önkol’u kucağında bir kuzu ve kocaman gözlerle çizen Doğan, resmin yan tarafına da İngilizce olarak, ‘‘14 yaşındaki Kürt kızı Ceylan Önkol, Türk ordusu tarafından bir havan mermisiyle 10 yıl önce katledildi. Sorumluları halen yargılanmış değil!’’ diye yazdı.

Ceylan Önkol şahsında katledilen tüm çocuklara dikkat çekmek amacıyla bu çizimi yaptığını söyleyen Zehra Doğan, “Ceylan Lice’de doğan ve büyüyen bir çocuktu, 14 yaşına kadar yaşayabildi. Kuzularını otlatırken havan mermisiyle katledildi. Bunun gibi birçok örnek var; Cizre’de, Şırnak’ta, Derik’te… Birçok çocuk, asker ve polis tarafından katlediliyor ama bunların davaları bile görülmüyor” dedi.

“Çocukların katledilmemesi için bir şeyler yapabiliriz” diyen şöyle konuştu: ‘‘Bütün dünyada ulus devletlerin mevcut iktidarları tarafından katledilen çocuklara dikkat çekmek adına özellikle Ceylan Önkol’u seçtik. Dünyanın hiçbir yerinde çocuklar katledilmesin, bunun için bir şeyler yapabiliriz ve geç değil diye düşünüyorum.”

Ceylan, Amed’in Lice ilçesi kırsalında 28 Eylül 2009’da Türk ordusuna ait havan mermisiyle katledilmişti. Hayvanlarını otlatırken katledilen 14 yaşındaki Önkol cinayetiyle ilgili sembolik bir soruşturma açılsa da aradan geçen 10 yılda yargılanan olmadı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found