Cezaevleri alarm veriyor

Türkiye’de 4’ncü, Kürdistan’da ise en büyük cezaevi olduğu bilinen Elazığ Ceza İnfaz Kurumu açıldığı 2017’den bu yana hak ihlalleriyle gündemden düşmüyor. Elazığ 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli cezaevlerinde son bir hafta içerisinde siyasi tutuklulara işkence yapılarak, tek kişilik hücreye atıldıkları belirtildi. Söz konusu iddialar 8 Temmuz Pazartesi görüşe giden tutuklu yakınları tarafından da aktarıldı.

Arama bahanesiyle tutsaklara saldırı

Rojda Amaç, görüşüne gittiği eşi Sinan Amaç’ın kendilerine baskıların son bir hafta içerisinde arttığını aktardığını belirtti. Amaç, gardiyanların saat fark etmeksizin gece de geç saatlerde koğuşları bastığını, ortalığı dağıttığını, ağza alınmayacak hakaretlerde bulunulduğunu, tutukluları darp ederek, üzerindeki elbiseleri dahi yırtmaya çalıştıklarını söyledi. Amaç, buna karşı çıkan tutukluların ise işkence edilerek, tek kişilik hücrelere atıldığını ifade etti.

Yazılan dilekçelere cezaevi idaresi el koyuyor  

Amaç, cezaevindeki hak ihlallerine ilişkin tutukluların yazdıkları dilekçelerin cezaevi müdürleri tarafından kabul edilmeyerek kayda alınmadığını, kimsenin orada yaşananlardan haberi olmadığını sözlerine ekledi. Siyasi tutukluların Elazığ’da sürekli işkence ve baskı altında olduğunu söyleyen Amaç, Adalet Bakanlığı başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin buradaki cezaevi ile ilgilenmesi gerektiğini, tutuklular üzerindeki baskıların derhal kaldırılması için harekete geçmelerini istedi.

ELAZIĞ


Karayazı’da siyasi soykırım

Karayazı Belediyesi Eşbaşkanı Burhanettin Şahin ve belediye meclis üyelerinin de aralarında olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Erzurum’un Karayazı ilçesinde dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Karayazı Belediye Eşbaşkanı Burhanettin Şahin, Meclis üyeleri Yüksel Kişin, Erdal Bayram, Mahmut Çimendağ, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Latif Karakuş, HDP yöneticileri Nuri Kandemir ve Namet Yılmaz, belediye eski meclis üyesi Erdem Kaya ile Cemil Oran ve Erol Mahçup adlı kişiler gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 10 kişi Erzurum TEM Şubeye götürüldü.

ERZURUM

Yazarın diğer yazıları

    None Found