CHP heyeti Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanlarını ziyaret etti

Parti heyeti olarak HDP’li Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, halkın iradesinin yok sayılmak istenmesini eleştirip, “Türkiye’nin barışa ihtiyacı olduğunu” söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın da aralarında bulunduğu partili bir heyet, kayyum yönetiminden Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) geçen Mardin Büyükşehir Beleyesi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ı ziyaret etti. Eşbaşkanlar, CHP’li heyeti belediye binası önünde karşıladı.

Demokrasiyi korumak istiyorsak barışa ihtiyacımız var’
Ardından belediye binasına geçen Eşbaşkanlar ve CHP’li heyet, bir süre sohbet etti. Burada konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, kent halkının yerel seçimlerde iradesini ortaya koyduğunu ifade etti.

Kaya, “Halkın iradesini hiç kimse yok saymamalı. Eğer halk bir insanı belediye başkanı olarak görmek istiyorsa, öyle ya da böyle seçimini yapıyor. Mardin halkı yine tercihini yaptı. Önemli olan şu, halk kiminle yönetilmek istiyorsa, onun önünü açmak lazım. Demokrasi bu zaten. Cumhuriyeti yaşatmak istiyorsak, demokrasiye ihtiyacımız var. Demokrasiyi yaşatmak istiyorsak, barışa ihtiyacımız var. Dolayısıyla cumhuriyet, demokrasi ve barışı birbirinden ayırmamak gerekiyor” dedi.

‘Seçilmiş belediye başkanları halen cezaevlerinde’
Mazbataları ellerinden alınan seçilmiş üzerinde de duran Kaya, “Seçilmiş belediye başkanlarının mazbatalarını elinden alarak hiç olmaz. Önceki dönemde seçilmiş bazı belediye başkanları hala cezaevlerinde. Bunu artık bitirmemiz lazım. Türkiye’nin barışa ihtiyacı var. Türkiye bunu gerçekleştirirse ekonomik kalkınmayı da gerçekleştirir, işsizliği de çözüm bulur. Eğer Türkiye kendi içerisinde barışı ve demokrasiyi egemen kılmazsa, inanın ne ekonomik kalkınmayı sağlayabiliriz, ne işsizliğe çare olabiliriz ne de yoksulluğu yenebiliriz” diye konuştu.

MA/MARDİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found