Cizre olunca baskının da çeşitleri çoğalıyor

Kürt illerindeki DBP’li belediyeler her gün baskı ve sindirmenin başka bir biçimiyle karşılaşıyorlar. 

Daha dün Mardin-Mazıdağı Belediye Eşbaşkanları Necla Yıldırım ve Ali Özkan İçişleri bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldılar. 

Cizre Belediyesi de baskı gören belediyelerden. Önce Eşbaşkan Leyla İmret görevden uzaklaştırıldı. Belediye son bir yıldır görevlerinin hiç birini yapamaz durumda; ne imar yetkisi var ne de alt yapı ve kanalizasyon çalışması yapabiliyor! 

90 gün süren sokağa çıkma zamanında çalışmaları engellendi. Şehre su vermek isteyen bir çalışanları polis kurşunuyla yaralandı ve şimdi bir kolu yok. 

Belediyede tüm yetki güvenlik amirliklerinde. Adeta işlevsiz gibiler. Resmi kayyum yok, yalnız fiilen bir kayyum var! Mülki güvenlik amirlikleri her yetkiyi almış durumdalar. 

Demokratik Bölgeler Partisi’ne bağlı (DBP) Belediye’yi çalışamaz hale getirmişler. Şimdi de para cezalarıyla cebelleşiyorlar. 2 Ağustos 2014’de görevlendirilen müfettişler aylarca süren incelemelerini 2016 Haziran’ında tamamlamışlar ve Belediye personeli, Meclis Üyesi ve Encümenlere 5 milyon (eski parayla 5 trilyon) TL para cezası vermişler. Para cezasının büyük payı ise Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Duru’ya düşmüş; yaklaşık 1 Milyon (trilyon) TL para cezası almış. Mahmut Duru yolsuzluk yaptığı için bu cezayı almadı. 

Sosyal belediyeciliğinin gereğini yapmaya çalıştıkları için bu cezayı vermişler. 

1-) 2010’dan bu yana Cizreli üniversite öğrencilerine kırtasiye malzemesi desteği yılda 300 TL para yardımı yapmışlar. 

İhtiyacı olup Belediye’ye başvuranlara elbette. Mahmut Duru, "keşke olanaklarımız olsa da daha fazla yardım yapabilsek" diyor. Ancak olanakları ancak bu kadarına yetmiş. 

Duru devamla şöyle söylüyor: "Bana göre bir Belediye’nin en büyük görevi su-kanalizasyon değildir; insana yatırım yapmak, onun eğitimine yardımcı olmaktır. 

Onlar da 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. Maddesinin (a) ve (b) bentleri ile 60. maddesinin (i) bendine göre kırtasiye yardımı yapmışlar. 

Bu yardımları nedeniyle Mahmut Duru ve Belediye Meclis üyelerine yüzbinlerce TL para cezası verilmiş. 

2-) Belediye’nin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı iki eğitim birimi var. Bunlar eğitim destek evi ve gündüz bakım (kreş) evidir. Eğitim destek evi üniversiteye hazırlanan maddi durumu kötü ailelerin çocuklarına hizmet vermiş. Kreş ise Belediye personelinin çocuklarına ve kadın danışma birimine (Siti ya Zîn) yardım için gelen kadınların cocuklarına destek vermiş. 

Bunlar hakkında Belediye Meclis kararı var. Mülki amirliklerin şikayeti üzerine bu çalışmalar için mahkeme harekete geçmiş ve yargılama sonunda bu çalışmaların suç olmadığına hükmetmiş. 

Bu karara rağmen İçişleri Bakanlığı müfettişleri harekete geçtiler ve Bakanlık yeni tür cezalar peydahladı!

Devlet, bu çalışmaların altında imzası olduğu için Mahmut Duru’dan 1 milyon (trilyon) TL ödeme istiyor. 300 yıl çalışsa bu parayı ödeme şansı yok! 

Kamu yararına yaptıkları işler kamu zararı olarak karşılarına çıkmış. 

İktidar Belediyelerinin buna benzer onlarca çalışması var lakin onlar iktidar oldukları için problem yok. 

Muhalif ve Kürt olunca her ne yaparsan suç!

Silopi Belediyesi’nde de benzer bir cezalandırma var. Diyarbakır Belediyesinde de aynı uygulama var. DBP’li belediyelerin tümü iktidarın kuşatmasında ve müfettişlerin kıskacında. 

Belediyeler hakkında her gün yalan haberler yayımlanıyor ve kriminalize etme çabasındalar. Amaç Kürt kurumlarını zayıflatmak ve tasfiye etmek. 

DBP’li belediyelerde çalışan demokrat ve yurtsever Kürtleri de böylece sindirmek ve uzaklaştırmak istiyorlar. 

Cizre Belediyesi, Sayıştay ve ilgili kurumlar nezdinde cezaya itiraz etti. 

Fiili kayyuma karşı Mahmut Duru ve onun gibi fedakar çalışanların haklı çabalarında yanlarında olmak lazım!

Yazarın diğer yazıları