‘Çocuk gelin’di, şimdi HDP adayı

Daha 13 yaşındayken, kendisinden 35 yaş büyük halaoğluna zorla “verilmiş” Sema Heval. 17 yaşında geldiğinde, üç çocuk annesi olmuş bile! Fakat içinde özgürlük tutkusu hiç eksik olmamış. Kocası dövmüş, sövmüş; birkaç kez baba evine sığınmış; ama her seferinde gerisingeri dönmek zorunda kalmış, bırakılmış. Döndüğü yerde daha çok dayak yemiş. Bir yere gittiğinde erkeklerle tokalaşması bile yasakmış, eşi elini koklar, erkek kokusu geliyor diye dövermiş. Telefonlara bakması yasakmış, erkeklerin olduğu odada oturması ve daha bir sürü şey…

‘Sırtımı harekete yasladım’

Kalanını ondan dinleyelim: “Dedim, bu böyle olmuyor. Mücadelenin içine girdim, sırtımı da harekete yasladım. Başka kimsem yoktu zaten. DEP ve HADEP dönemlerinde iyice aktif oldum. Bu sırada kuaförlük eğitimi aldım, kendime dükkan açtım. 19-20 yaşlarım hep. Sonra baktım olmuyor, göze batıyorum, ailem, aşiret tehdit ediyor, kalktım yurtdışına geldim. Ailemden kimse arkamda durmadı, sadece hareket arkamda durdu. Sırtımı mücadeleye dayadım, gücümü hep oradan aldım. Şimdi de aslında, harekete borcumu ödüyorum.”
Sivas adaylığı dönemi
Sema Heval, milletvekilliği adaylığını da zaten, halkına, hareketine hizmetin bir yolu olarak görüyor. Seçilebilir yerlerden aday gösterilmiş değil; hatta hayli alt sıralarda… Ama örneğine rastlanan “kaprisler” hiç yok serinde. Canla, başla çalışıyor. Şöyle anlatıyor: “Partime hiçbir zaman itiraz etmedim. Nereye gönderirlerse orada aday olurum. Ben siyaseti hep meydanlarda, sokaklarda yaptım. Sivas’ta görev verildiğinde de, zorlukları olmasına rağmen, ‘Yüreğimi de yanıma katarak gidiyorum’ dedim, gittim. Tabii zor şartlardı. Kalacak yerimiz bile yoktu. Üniversite okuyan Kürt çocuklar sahiplendi.”
Yokluklarla birlikte Sivas’ta AKP ve MHP’nin büro tutmalarını engellemeye kadar varan baskılarına maruz kaldıklarını anlatan Sünbül, devam ediyor: “Paramız yoktu. Mevcut arkadaşları topladım, dedim, benim çadır açmaya niyetim var, var mısınız, yok musunuz? Varız, dediler. Dört kişiyle Seyrantepe’de bir çadır açtık. Güzel katılım da oldu. İnsanlarımız destek oldu. İlgi de büyük oldu. Bir ilk oldu orada. Köylere trenle gitmek zorunda kaldık. İki genci aldım yanıma, Zara’ya, Kangal’a, Çetinkaya’ya, İmranlı’ya gittim. Yaklaşım çok iyiydi. Sünni olmama rağmen köylerde Aleviler öyle sahiplendi ki, 100 yaşındaki nineden gençlere kadar herkes çok hürmet ettiler. İmranlı’da miting yaptık, Serok Apo’ya, gerillalara mesaj gönderdik. O da bir ilk oldu.”

Sema Heval, Manisa yolcusu olmasına rağmen, ilk günde sandık başındaydı. Şu günlerde ise seçim çalışmaları için Manisa’ya ulaşmış olacak. Gözünüz, kulağınız onda olsun.

OSMAN OÐUZ/STUTTGART

Yazarın diğer yazıları

    None Found