Çocuklar eğitimsiz kaldı

Dirbêsiyê’de yaşayan binlerce çocuk, Türk devleti ve çetelerinin işgal saldırıları nedeniyle eğitim hakkından mahrum kaldı. Hesekê kantonuna bağlı Dirbêsiyê’de eğitim veren 33 okulda işgal saldırıları nedeniyle eğitime ara verilmesiyle, bu okullarda eğitim gören 7 bin 734 öğrenci okuldan uzak kaldı. Sınıra 800 metre uzaklıkta bulunan Qeremanî köyünde eğitim gören çocuklar bu öğrencilerden birkaçını oluşturuyor.

Qeremanî köyünde okuyan Sêvan Umer isimli öğrenci, “İşgal saldırılarından önce güvenli ve huzurlu bir hayatımız vardı. Okulumuza giderek eğitim görüyorduk. Güzel vakit geçiriyorduk. Türk devletinin saldırıları nedeniyle okul sıralarını bırakmak zorunda kaldık. Kısa zamanda evimize geri dönerek eğitimimize devam etmeyi umut ediyoruz” diye konuştu.

Okula göndermekten korkuyoruz

Yaşananlara tepki gösteren veliler de işgal saldırılarının durmasını ve çocuklarının eğitimine devam etmesini istedi. Türk devletinin işgal saldırılarını kınayan Ebdilbaqî Baqî isimli yurttaş, “Çocuklarımız evde oturuyor. Okula gidemiyorlar. Okula gidemeyen çocuklarımızın geleceğinden endişe ediyoruz” dedi. Çocuklarını okula göndermekten korktuklarını belirten Elî Ehmed isimli yurttaş da Türk devletinin saldırılarının durmasını ve çocukların okula gitmesini istedi.

Konuyla ilgili konuşan Dirbêsiyê Okul Yönetimleri üyesi Ezîze Emîn, “Türk devleti Kürt halkını katletmeyi amaçlıyor. Toprağımızı Türk devletine teslim etmeyeceğiz. Çocuklarımızın eğitime devam etmesi için gereken her şeyi yapacağız” açıklamasında bulundu.

DİRBÊSIYÊ

Yazarın diğer yazıları

    None Found