Çocuklara Kürtçe masallar

ZEYNEP TURGUT /  JİNNEWS /WAN 

Kürdistan bölgesinde tarih ve kültür büyük soykırım kıskacı altında. Halk ise kültür asimilasyonunun önüne geçmek için farklı yöntemler deniyor. Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Xec Xatun köyünde yaşayan 65 yaşındaki Canfeda Eren, Kürt atasözlerini, hikayeleri ve efsaneleri çocuklara anlatarak Kürt kültürünü asimilasyona karşı korumayı amaçlıyor. Canfeda, her akşam köyde yaşayan çocukları etrafına toplayarak hikayeler ve efsaneler anlatıyor. 

 

Hikayelerimiz Türkçeleştirildi 

Kürt çocuklarının kendi kültüründen uzaklaştığını söyleyen Canfeda, Kürtlere ait gelenek haline gelen hikaye anlatımının yok olma tehlikesi altında olduğunun uyarısını yapıyor. 

Çocukluğu hikaye ve masallar dinlemekle geçtiğini anlatan Eren, ‘’Çocukluğumda büyüklerimizin bizlere hikayeler ve masallar anlatmasını çok seviyordum. Bu hikaye ve masallar eşliğinde uyuyorduk. Genellikle kış aylarının gelişi ile birlikte soba başına toplanır, bu değişik hikayelere kulak kabartırdık. Bu hikayelerden şimdi dahi çok dersler çıkarılabilir. Ama şimdi bizim bütün hikayeler Türkçe’ye çevrilmiş. Kendi dilimizden uzaklaşıyor çocuklarımız. Kültür ve dil asimilasyonu ile karşı karşıyayız” diyor.

 

Çocuklar dillerini öğreniyorlar 

Çocukların kendi kültürünü öğrenmesinin en büyük eğitim olduğunu kaydeden Eren, çocukların efsane, masal ve hikayeler ile kendi dillerini de öğrendiklerini belirtiyor. Etrafına topladığı çocuklara televizyon izlettirmediğini dile getiren Eren, “Biz büyüklerimizden kültür ve tarihimizi kaybetmemeyi öğrendik. Şimdi bunu devam ettirmek için uğraşıyorum. Televizyon izleyen çocukların beyni uyuşuyor. Bu yüzden onlara televizyon izlettirmiyorum. Çocukların kendi öz kültürleri ile büyümeleri için çaba sarf ediyorum” diyor. 

 

Kültürümüzü aktarmalıyız

Canfeda, son olarak da ailelere şu çağrıda bulunuyor: “Çocukların kendi anadilleri ile eğitim görmesi gerekiyor. Çocuklarımıza kendi Kürt kültürümüzü aktarmalıyız. Kendi kültürünü kaybeden kimliğini de kaybeder. Çocuklar geleceğimizdir. Bu yüzden kültürümüzü geleceğe aktarmak için daha da çaba göstermemiz lazım.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found