Çok çalışmak da suç!

Fransa’da “çok çalıştığı” gerekçesiyle bir hemşirenin vatandaşlık talebi ilgili valilik tarafından reddedildi. Red kararını kadının Twitter’dan paylaşmasının ardından Fransa’da yeni bir tartışma başladı.

Tartışmalarda işin özünden çok söz konusu hemşirenin uzun çalışma saatleri nedeniyle hastalar için tehlikeli olabileceği varsayımı öne çıkarken, Fransa’da ‘hani çalışma saatleri 35 ile sınırlıydı’ sorusunu kimse sormuyor? Ya da ‘yeni Çalışma Yasası’ndaki esnek kurallarla zaten hükümet bu süreyi 48 saate kadar çıkarma konusunda patronlara çoktan izni çıkardı’ üzerine fikir yürütülmüyordu.

Bugün sağlık personelinin ortalama çalışma süresi haftalık 48 ile 55 saat arasında değişiyor. Özellikle son yıllarda kamu reformu adı altında uygulamaya konulan kemer sıkma politikası gereği yeni kamu personeli alımı adeta durmuş bulunuyor. Bu nedenle Fransa’da yeterince hemşirenin bulunmadığı bir dönemde mevcut personel normal çalışmasının neredeyse iki katı saati işyerinde geçiriyor.

Tartışmalar alevlenirken hükümetten yanıt çıkmıyordu. İşte bu noktada en doğru çağrıyı Sol Parti Milletvekili Jean-Christophe Lagarde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yaptı; “Ülkemizdeki en aptal ırkçılar yabancıların çalışmadığını iddia ederken, devletin böyle bir karar alması normal mi?”

Tartışmaya milletvekilleri dahil olunca mektubu gönderen Val-de-Marne Valiliği açıklama yaparak ayıbını bir kez daha savunarak, söz konusu kişinin üç farklı kurumda haftalık yaklaşık 59 saat çalışarak yasal olan maksimum 48 saatten fazla çalıştığını belirtti. Valilik kadının Fransız yasalarına uymadığı için vatandaşlık talebinin reddedildiğini açıkladı.

20minutes gazetesinin haberine göre, kimliği açıklanmayan kadın Fransa İçişleri Bakanlığı’na itiraz başvurusunda bulunduğu ifade ediliyor. Son yıllarda yabancıların Fransız vatandaşlığı alması neredeyse imkansız hale getirildi.  Vatandaşlık şartları 2016 yılında değiştirildi. Öncelikli şart çalışma ve dil bilme koşulları. Dil konusunda lise diploması şart koşuluyor. Vatandaşlık başvurusu yapan bireylerin devletin belirttiği kurumlar kanalıyla sınava girip diploma alması zorunlu. Düzenli olarak çalışmak diğer önemli bir nokta. Kişinin herhangi bir sosyal kurumdan yararlanmadığı, ev kirasını ve tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bir gelire sahip ve vergi mükellefi olma şartı aranıyor.

Buna göre Fransa’da asgari ücretle çalışan birçok kişinin başvurusu da red ediliyor. Valilikler, “Fransız olmak için yeterli gelire sahip değilsiniz” yanıtını veriyor. Devlete bir sent de olsa borcunun olmaması şartının arandığı vatandaşlık koşulları zorlaşırken, aynı Fransa’da kaç milyon insan asgari ücreti bırakın asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor sorusunu sormakta fayda var!

Vatandaşlık başvurularının şartlarını ağırlaştıran Fransa, “vatandaşlık vermeme” üzerine kurduğu yeni politikası gereği sudan bahanelerle başvuruları reddediyor. Çünkü göç yasası ve çalışma yasasını yeniden düzenleyen Fransa, yabancıları istediği zaman geri gönderme konusunda vatandaşlık engeline takılmak istemiyor!

Yazarın diğer yazıları