Colemêrg yaylalarında kuraklık

Yaklaşık 14 bin küçükbaş hayvanın otlatıldığı Kahniya Sûlavê, Tamzûre ve Embar yaylaları, bu yıl kuraklık tehlikesi altında. Köylüler, az yağış alan bölgede otlaklık alanın kalmadığını belirterek şimdiden kara kara düşündüklerini söyledi. 

Colemêrg merkeze bağlı Geçitli (Peyanis) köyünde bulunan yaklaşık 400 haneli köylülere ait 12 küçükbaş sürüde yaklaşık 14 bin hayvan Kahniya Sûlavê, Tamzûre ve Embar yaylalarında otlatılıyor. Köy merkezinden yaklaşık 12 kilometre uzakta bulunan yaylalara, günlük olarak sağıma gidiliyor. Bir saat süren zorlu yolculuk sonrası yaylalara ulaşan bêrîvanlar günde iki kez sağım yapıyor. Sabah sağılan koyunların sütünden peynir çeşitleri yapılırken, öğleden sonra yapılan sağımda ise süt ve yoğur yapılıyor. Köylüler her yıl aynı yaşam tarzıyla yaşamaya alıştıklarını ve yaşamlarından çok memnun olduklarını ancak bu yıl yağmurların çok az olması nedeniyle geçen yıllara nazaran bölgede hemen hemen hiç ot bulunmadığını belirtti.

Köylülerden Nazım Aslan, “Yaşamımız hayvancılık üzerinedir. Yıllardır bu yaylamıza gelerek hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Burada Kahniya Sûlavê, Tamzûre ve Embar yaylaları bulunuyor. Köyümüzde 300-400 hane var. Toplamda 12 sürü bu yaylalarda otlanıyor. Buralar çok güzel ama bu yıl yağmur olmadığı için sıkıntı çekiyoruz” dedi.

Köylülerden Remzi Korkmaz da, “Yayla yaşamını gerçekten seviyoruz. Büyük sıkıntılar yaşasak da seviyoruz. Bu yıl çok kar yağdı ancak ilkbaharda yağmurlar yok denecek kadar azdı. Bu nedenle yayla ve meralarımızda otlar çok zayıf durumda” diye konuştu.

‘Yayla yaşamını çok seviyoruz’

İşin zahmeti ve eğlencesini birlikte gören Hatice Güldal da, “Yayla yaşamını çok seviyoruz. Her gün sağım için geliyoruz. Yoğun bir iş temposu arasında yaylaya gelebildiğimiz ve hayvanlarımızı sağabildiğimiz için çok mutluyuz” diyor. Bêrîvanlardan Behice Demiryent da, “Bizler bêrîvanız. Yıllardır bu yaşam şekliyle ömrümüz geçti. Her sabah çocukları evde yalnız bırakarak bu yaylalara gelerek ailemizi geçindirmek için bêrîvanlık yapıyoruz. Elbette bu yaşamın da sıkıntıları var ancak bu sıkıntılar karşısında da kimseye muhtaç olmadan geçinebildiğimi için mutluyuz. Bu işi yıllardır severek yapıyoruz” diye belirtti.

Çobanlık yapmak zorunda kaldı

Geçtiğimiz yıllarda kendisine ait köydeki tarla ve meralarda bulunan otlakları eken ve bu otların bir kısmını satarak geçimini sağlayan ancak kuraklık nedeniyle tarla ve meralarında istediği verimi alamayan İsmail Güldal, geçimini sağlamak için köydeki sürüye çoban olduğunu söyledi. Ayda 4 bin TL alan Güldal, şunları dile getirdi: “Daha önce kendime ait arazileri biçer ve çok rahat bir geçim sağlardım. Ama bu yıl mecbur kalıp çoban oldum. Çünkü otlaklardaki verim çok zayıf ve bu yüzden geçimimizi sağlayacak kadar verim alamayacağımızı gördüm. Elimizde geçimimizi sağlayacak başka da bir imkan yok. Çocukların evde aç kalmaması için 5 aylığına çoban oldum.” COLEMÊRG

Yazarın diğer yazıları

    None Found