Dario Fo Berlin’de Kürtçe sahnelendi

FEHMİ KATAR / BERLİN

Italyan Nobel ödüllü tiyatro yazarı Dario Fo’nun Kürt tiyatro grubu Jîyana Nû tarafından “Berû: Klakson Borîzan û Birt“ olarak Kürtçeye uyarlanan tiyatro oyunu, Berlin’de seyirciyle buluştu.

Kapitalizm eleştirisi ve sınıf mücadelesini konu alan tiyatroları ile tanınan dünyaca ünlü İtalyan tiyatro yazarı Dario Fo’nun “Lo sghignazzo della paura“ isimli tiyatro oyunu 1991’den bu yana tiyatro yapan Kürt tiyatro ekibi Jîyana Nû tarafından Berlin’de Almanca üst yazı ile tiyatro severlerle buluştu. Dilawer Zeraq tarafından Kürtçe’ye çevrilen ve Nazmi Karaman tarafından yönetilen oyun, daha önce gösterildiği birçok yerde büyük ilgi ile karşılanmış ve Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan bir tiyatro festivalinde en iyi tiyatro oyunu ödülünü almıştı.

Berlin’deki Tiyatrom tiyatro salonunda sergilenen, Ömer Şahin, Rugeş Kırıcı, Sakine Jir, Cihad Ekinci ve Nazmi Karaman’ın oynadığı oyun, 80’li yıllar İtalyasında sermaye, devlet ve halk arasındaki mekanizmayı konu ediyor. Ünlü İtalyan otomobil firması FIAT’ın patronu Agnelli, Kızıl Ordu tarafından kaçırılırken kaza meydana gelir ve Agnelli’yi tesadüfen orada olan FIAT teknisyeni Antonio kurtarır. Antonio yüzü tanınmayacak olan patronunu doktorlara teslim ederken, montunu ve cebindeki kimliğini üzerinde unutmuştur. Yüzü artık tanınmayacak derece bozulan FIAT patronu, üzerinde çıkan kimlikteki gibi Antonio sanılarak, bir sürü estetik ameliyatla, Antonio yapılır. Artık ülkenin en zengin adamlarında birinin yüzünde işçisinin yüzü vardır. Olaydan habersiz olan Antonio’nun eşi Rosa da iki Antonio arasında gidip gelmektedir.

Turnenin sonraki durağı Hamburg

Kürtçeye ustaca çevrilen ve yer yer güncel politik durumlara da gönderme yapan oyun Berlin’deki seyircilerin takdirini topladı. Çarşamba günü aynı sahnede ikinci oyunları olan Charlie Chaplin’nin “Muhteşem Diktatör“ filminden uyarlanan “Tenê Ez“ oyunu ile seyirci önünce çıkacak olan Jîyana Nû tiyatro grubu daha sonra Berlin’de startını verdikleri Avrupa turnesine Hamburg’ta devam edecekler.

Yazarın diğer yazıları

    None Found