Dayanışma büyürse faşizm küçülür

15 ülkeden 120 enternasyonalist, dün yoğun yağmur altında “Biz Kürtlerin dağıyız” yazılı dev bir pankart eşliğinde yürüyerek Metz’e ulaştı.

BARIŞ BALSEÇER / METZ

Yaklaşık 15 ülkeden 120 enternasyonalist dün yoğun yağmur altında “Biz Kürtlerin dağıyız” yazılı dev bir pankart eşliğinde yürüyüşünü sürdürdü. Lüksemburg’dan yürüyüşe başlayan enternasyonalistler üçüncü günün sonunda Metz’e ulaştı.

Uluslararası komplonun 21. yıldönümünde Avrupa’dan üç koldan yürüyüşler devam ediyor. 10 Şubat’ta Lüksemburg’da Avrupa Adalet binasının önünden başlayan enternasyonalist yürüyüş 4. gününe girdi. 120 enternasyonalistin katıldığı yürüyüşte Katalonya özerk bölgesinden 31, İspanya’nın değişik bölgelerinden 34, Kanarya Adalarından 4, Portekiz’den 5 kişi yer alıyor. Ayrıca Almanya ve İsviçre’den 11, Güney Afrika’dan 1, Avustralya ve Latin Amerika’dan 3, Kanada’dan 2, Fransa’dan 5, İskandinav ülkelerinden 7, Amerika’dan 1, İtalya’dan 6, Belçika’dan ise 1 kişi yürüyüşe katılıyor. Öte yandan yürüyüşe dün akşam 12 enternasyonalistin daha katılacağı bildirildi.

Sizlere dağ olacağız

Soğuk havaya rağmen tüm coşkularıyla yürüyüşlerini sürdüren enternasyonalistlerin hepsi “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” yazılı, Kürt Halk Önderi Öcalan ile katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız ve Hemrîn Xelef’in fotoğraflarının yer aldığı önlükler giyiyor.

İlk gün Guenange, ikinci gün Thionville’de belediyenin tahsis ettiği salonda geceleyen enternasyonalistler dün sabah yeniden Öcalan posteri ve PKK bayraklarıyla yola koyuldu. Dünkü yağmur altında gerçekleşen yürüyüşte ise enternasyonalistler “Biz Kürtlerin dağıyız“ yazılı büyük bir pankart taşıdı.

Aralarda ise Kürtçe müzikler eşliğinde halay çeken enternasyonalistlerin Kürtlerin sevilen halk oyunu “bablekan”ı da büyük bir beceriyle oynamaları dikkat çekti.

Metz belediyesi: Yanınızdayız

Yürüyüşün sonunda enternasyonalistlerin durağı Metz kenti oldu. Metz Belediye Başkan Yardımcısı Nathaile D’oliveira enternasyonalistleri belediye binasında kabul etti. Faşizme karşı her yerde mücadele etmenin önemine vurgu yaparak Kürtlerin mücadelesinin önemli olduğunun altını çizen D’oliveira, İspanyolca, Fransızca, İngilizce ve Almanca yaptığı konuşmada “Hepiniz hoş geldiniz” diyerek özetle şu mesajı verdi: “Biz Avrupa halkları dünyada savaşların olmadığını düşünüyoruz, ancak dünyada büyük savaşlar var. Kürt halkı da bu savaşın mağduru. Enternasyonalistlerin, Kürtlerin mücadelesinin yanında yer alması bizi mutlu ediyor, gurur veriyor. Kürt halkının mücadelesinin yanındayız, desteğimiz de sürecek.”

72 yaşında yürüyüşçü var

Hazırlık Komitesi’nde yer alan Erdalan Baran, “Yürüyüşe yaklaşık 15 ülkeden 120 enternasyonalist katılıyor. Birçoğu 23-24 yaşlarında, kendi ülkelerinde Kürt mücadelesini, Önderliğin paradigmasını yakından takip eden kişiler. Daha çok Katalan katılımcılar var. Ayrıca Güney Afrika, Avustralya gibi uzak coğrafyalardan, ileri yaşlarda olan deneyimli isimler var. Mesela Güney Afrika’dan gelen Sidney Luckett 72 yaşında. Oğlu Rojava direnişinde yer alan 61 yaşındaki Lola da yürüyüşçüler arasında.”

Çok ilham verici

İspanya’dan Violeta, yürüyüşteki genç kadınlardan biri. 18 yaşındaki Violeta, sinema-televizyon öğrencisi, aynı zamanda çalışıyor. Yaklaşık iki yıldır Kürtlerin mücadelesini yakından takip ettiğini anlatan Violeta, jineoloji ve Rojava’yla başlayan ilişkisinin yürüyüşe kadar uzandığını belirtti. Yürüyüşün tahmininden çok daha güzel geçtiğini belirten Violeta, “Çok ilham verici” dedi. Yürüyüşte Rojava’yla ilgili çok daha kapsamlı bilgiye sahip olduğunu söyleyen Violeta, “Abdullah Öcalan’ı bu zamanın büyük devrimcilerinden, felsefecilerinden birisi olarak görüyorum. Bence dünya O’nu dinlemeli, öne sürdüğü demokratik konfederalizm, jineoloji çok önemli, kulak verilmeli.”

Buradayım, gurur duyuyorum

Guillermo Di Marco ise Madrid’den yürüyüşe katılıyor. Birkaç yıl önce Kürtlerle tanıştığını söyleyen Guillermo, “Kürtlerin siyasi önerileri beni çok şaşırtı. Bunların pratikte nasıl hayat bulduğunu da şahitlik ettim. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın demokratik konfederalizm, kadın özgürlük mücadelesi, ekoloji ve anti kapitalizm tezleri beni çok etkiledi” dedi. Uzun yürüyüşte yer aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Guillermo, Lüksemburg’da bir Kürt ailenin evine konuk olmuş. “Bize gösterdikleri ilgiden dolayı onlara teşekkür ediyorum” diyen Guillermo, “Burada olduğum için çok gururluyum” diyerek şu çağrıda bulundu: “Kötülük, iyi insanlar bir şey yapmadığı için kazanır. İyi insanların Kürdistan için bir şey yapma zamanı.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found