Demokrasi Nöbeti 27. gününde

Türk İçişleri Bakanlığı büyükşehir belediyeleri gasp edilerek HDP’li eşbaşkanların yerine devlet memurlarının kayyum olarak atanmasına karşı Van, Mardin ve Amed’de başlatılan Demokrasi Nöbeti, 27. gününde.

Amed’deki Demokrasi Nöbeti, 26. gününde Lise Caddesi’nde devam etti. Eylemin yapıldığı nokta polis bariyerleri ile çevrildi. HDP’li milletvekili ve çok sayıda yurttaşın katılım sağladığı nöbet, slogan ve alkışlarla başladı. Yerine kayyum atanan Amed Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın nöbete katılmasıyla yurttaşlar “Amed ya me ye” sloganları attı. Bugünkü nöbete Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Adıyaman İl Başkanı Mustafa Korkmaz, destek ziyaretinde bulundu.

Demokrasi Nöbeti’nin 26. gününde konuşan Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti, konuşmasına okuduğu dualarla başladı. Kayyum atamaları ile belediyelerin cezalandırılmaya çalışıldığını, ancak ortada bir suçun olmadığını ifade eden Aşiti, “Biz biliyoruz, onların suçu yoktu. Sadece Kürt olmalarıydı suç olan” dedi. Kürt halkına seslenen Aşiti, şunları söyledi: “Bilin artık bu kayyumlar onurunuzu eziyor. İdeolojiniz, dini inanışınız ne olursa olsun, kayyumları kabul etmemeniz lazım. İslam alemine de sesleniyorum, peygamberler onurlu bir yaşam için gönderildi. Onurlu bir mücadele için gönderildi. Daha ne zamana kadar Kürt halkının onurunun ezilmesi karşısında sessiz kalacaksınız? Dünya halklarına da artık mazlumun yanında yer almaları konusunda çağrıda bulunuyorum. Kürtlerin bir devleti olsaydı eğer onlara karşı muameleniz bu olmayacaktı. Kürt halkı, gelin birlikte hareket edin, ideolojiniz, inanışınız ne olursa olsun birlik olun. Mutabakat yapmazsak dünya bizi kabul etmez.”

Konuşmalardan sonra nöbet, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin basın açıklamasıyla devam etti. Meclis üyeleri adına konuşan Gülseren Akkun, meclis üyeleri ile birlikte belediyeye gittiklerini, ancak güvenlik tarafından içeriye alınmadıklarını belirtti. Sadece 2 meclis üyesinin belediyeye girip Yazı İşleri Müdürü ile bir görüşme yaptıklarını ifade eden Akkun, meclis aktif olmasına rağmen belediyeye alınmadıklarını ve bu durumu açıklayacak bir terimin olmadığını söyleyerek, tepkisini dile getirdi.

Avukat Gülistan Ataş ise meclis üyelerinin belediyeye alınmamasına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Nöbet, yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Bakan oturacağına çözsün

Demokrasi Nöbeti, Van’da 26. gününde İpekyolu İlçe binası önünde devam etti. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankartın açıldığı eyleme HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda kişi katıldı. Nöbette HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan konuştu.

Günlerdir HDP Amed İl binası önünde oturttulanlara ve yanlarına giden bakanlara seslenen Orhan, “Bakan Amed İl binası önünde annelere destek vermek için ziyaret etmiş. Bir iktidar düşünün mağdur pozisyonunda annelerle birlikte oturma eylemi gerçekleştiriyor. Demek ki iktidar da çözümü HDP’de arıyor. Evet bizler de söylüyoruz; çözüm için hazırız. Onurlu bir barış için her türlü arabuluculuğa hazırız. Ne Türkler Kürtsüz, ne Kürtler Türksüz kalamaz bunu tarih yazdı. Bu sorunun muhatabı bellidir. Sayın Öcalan çözüm önerisini sundu. Bakan orada oturma eyleminde duracağına Sayın Öcalan ile görüşüp sorunu çözebilir” çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından oturma eylemine geçen kitle şarkılarla sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.

Birlik olmanın zamanı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı kentte başlatılan Demokrasi Nöbeti, 26. gününde de devam etti. Mardin Valiliği’nin kentte aldığı bir aylık “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek Karayolları Parkı’na geçmelerine yine izin verilmeyen HDP’ler, polis ablukası altına alınan HDP il binasının önünde eylemlerini sürdürdü. Kitle şarkılar ve zılgıtlar eşliğinde eylemini sürdürdükten sonra açıklamalar yapıldı.

HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer ise, yaptığı konuşmasında Kürtlerin maruz kaldıkları hukuksuzlukların birlik olamamalarından kaynaklandığını vurguladı. Taşçıer, “Kürtler kendi aralarında birlik olsaydı ne Kobanê süreci yaşanırdı, ne kayyum atanırdı ne de Kürt halkının irade gaspları söz konusu olurdu. Birlik olmanın tam zamanı. Birlik olalım, birlik olalım… Türkiye’de en büyük aktörlerden biridir Kürtler. Bu süreçte birlik olmayı başardıkları andan itibaren üzerinden gelemeyecekleri mesele yoktur. Bu nedenle bir kez daha Kürt halkının birliği için çabalarımızı sürdüreceğimizi ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found