DEMOKRASİ NÖBETİ 36. GÜNDE: Terörist arıyorsan aynaya bak

Amed’deki Demokrasi Nöbeti’nde konuşan Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bunlar terörist. Meclis’e kadar sızmışlar’ sözlerine, “Sen terörist görmek istiyorsan dön aynaya bak” diye yanıt verdi.

AKP-MHP-Ergenekon iktidarının, üç büyükşehir belediyesini gasp ederek HDP’li eşbaşkanların yerine devlet memurlarını kayyum olarak atamasına karşı Amed, Mardin ve Van’da başlatılan Demokrasi Nöbeti, 34. gününde devam ediyor.

Amed Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi, devam eden nöbet öncesi polis bariyerleri ile çevrildi. Nöbete HDP’li Milletvekilleri ve yurttaşların yanı sıra HDP, DBP DTK Antep il ve ilçe yöneticileri, Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu şube yöneticileri destek ziyaretinde bulundu. Nöbet yerine gelen Eşbaşkan Selçuk Mızraklı alkışlarla karşılandıktan sonra yerini aldı.

Nöbette konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ülkede her şeyin karanlık bir algı ile kurtarılmaya çalışıldığını; yasa, kanun ve hukukun olmadığını belirterek, sözlerine başladı. Gasp edilen halkın iradesini tekrar halka iade edene kadar mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Toğrul, “Hukuksuz bir şekilde her şey bir kaba gücün elinde, yargıyı da bir sopa olarak kullanarak tüm temel değerleri, insanlığa ait hukuku yok etmeye çalışıyor. Bakın iki gün önce eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında bir dava açılmış ve bu dava neticesinde fezleke düzenlenmiş, tahliye kararı verilmişti. Ancak AKP-MHP ittifakı kendini yargının yetine koyarak ‘Biz onları serbest bırakamayız’ diyor. O zaman ülkede hukuk varmış gibi de davranma” dedi.

Toğrul, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlar ‘terörist Meclis’e kadar sızmışlar’ diyor. Biz de buradan ona diyoruz ki; sen terörist görmek istiyorsan dön aynaya bak. Bu iradeyi sonuna kadar savunacağız, içerideki arkadaşlarımız bizim gururumuzdur.  Onlar halkın iradesi, halk bu iradeye her gün sahip çıkıyor.”

Halkın özgürlük direnişidir

 Toğrul’dan sonra Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu şubeler adına Abbas Şahin konuştu. Kayyuma karşı başlatılan direnişin Türkiye halklarının özgürlük direnişi olduğunu ifade eden Şahin, “AKP’de bir çöküş süreci başladı. Bu çöküşü halkın gündeminden çıkarmak için kaos ortamı yaratılmaya çalışıldı. Amed, Van ve Mardin halkının iradesini gasp ederek kendisini meşrulaştırmaya çalıştı. Bu meşrulaştırma çabaları boşuna. Çünkü halk iradesi burada, direniş burada, sonucu da burada alacağız. Haramiler her zaman tarihin çöp sepetine girmiştir. Amed haklıda kendi iradesini bu haramilere peşkeş çekmeyeceğini iyi biliyoruz” dedi.

Yıkılışınızın günü geldi

 Hukukun rafa kaldırıldığı bir dönemden geçtiklerini dile getiren Şahin, “Şunu iyi biliyoruz; tünelin ucunda ışık görünüyor. Siz ne kadar da halkın gündeminden düşürmeye çalışsanız, yıkılışınızın günü gelmiştir artık. Öyle bir yıkılacaksınız, bu halk size öyle bir tokat atacak ki, tarihin çöp sepetine gideceksiniz. Bu direniş, tüm Türkiye halklarının özgürlük direnişi olacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Nöbet açıklamalardan sonra 10 dakika oturma eylemi ile devam etti.

Van’da tabelanız kalmayacak

Van’da ise HDP İpekyolu ilçe binası önünde yapılan nöbette HDP milletvekilleri Kemal Bülbül ve Muazzez Orhan, belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri, TJA’lılar ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankart açılan nöbette konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı, Sayın Selahattin Demirtaş’ın uyduruk gerekçelerle bir hukuk skandalıyla tutuklanmasından sonra söylemiş olduğu sözler yargının nasıl çalıştığını çok açık bir şekilde gösteriyor. Yargı bağımsızlığı diye bir şey kalmamıştır. Yargı Saray talimatıyla çalışmaktadır ve Saray tarafından dile getirilen suçlamalar yargı tarafından suç unsuru gibiymiş tutanaklara geçirilmekte ve buradan suç üretilmektedir.”

Kayyum atamalara karşı yapılan protestoların meşru olduğunu ifade eden Bülbül, “Ortaya çıkan tepki, aslında bu darbeyi mahkum etmiştir ve bu darbenin yargılanması gerektiği bariz bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Bugün bunu yargılayacak bir savcı bir hakim bir hukuk sistemi yoktur. Çünkü yargı ölmüştür. Gelin sorunu demokratik müzakere ile konuşarak çözelim. Bunu böyle yapmazsanız Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi nice partiler gibi silinip gideceksiniz ve Van’da tabelanız kalmayacak” dedi.

Bülbül’ün konuşması ardında oturma eylemine geçildi.

Gazetemiz baskıya hazırlanırken Mardin’deki eylem de başlıyordu.

AMED/VAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found