Denizde can pazarı

Ege Denizi’nde son 4 yılda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 2 bin 500 mülteci hayatını kaybetti. Avukat Azad Öztürk, mülteci kaçakçılığının kolluk kuvveti ve sahil güvenlik personeli içinde bulunduğu kişiler tarafından rant kapısına dönüştüğünü söyledi.

ESRA SOLİN DAL/MA / İZMİR

Muğla’nın Bodrum ilçesinde uzun süredir mültecilerle ilgili ceza davalarına bakan avukat Azad Öztürk, Bodrum’u bir koridor olarak kullanan binlerce mültecinin yaşamını yitirdiğini dile getirdi. Öztürk, 2015 yılından bu yana Ege Denizi’nde aralarında kadın ve çocuklarında olduğu 2 bin 500 civarında ölüm vakasının gerçekleştiğine dikkat çekti.

Son bir yıla 300’e yakın mülteci ölümünün yaşandığının bilgisini paylaşan Öztürk, son üç ay içerisinde ise yaklaşık 900 mültecinin yakalandığını söyledi.

Devletin rant kapısı

Mültecilerin tehlikeli yolculuğunu hazırlayan, sunan organizasyona da değinen Öztürk, şu bilgileri paylaştı: “Dosyalar içerisinde, mülteci başı adı verilen kişiler, yolcu başına 3-5 bin Euro alıyor. Tabii bunun taksici ve ilişkileri koordine edenler dışında dosyalarda birçok kolluk görevlisinin olduğu ortaya çıktı. Bu dosyalar incelendiğinde ise gizlilik kararı verilerek kamuoyundan gizleniyor. Bu bölge için adeta bir rant kapısı haline getirildi. Bu hem mülteci kaçakçıları tarafından hem de bu süreci kötü kullanan kolluk kuvvetleri tarafından. Bunun içerisinde sahil güvenlik personelleri, jandarma personelleri var. Ama daha çok sahilde görev yapan kolluk kuvvetleri ve organize şubede birçok şahıs tespit edilmiş durumda. Kiminin iddianameleri hazırlanmış durumda kiminin sonuçlanmış. Sonuç olarak da caydırıcı cezalar olmadığı da maddi bir gerçektir.”

70 milyon kişi evlerini terk etti

Cenevre’de açıklamada bulunan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (HCR), 2018 yılında savaşlar veya baskılardan dolayı 70.8 milyon kişinin evlerini veya ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti. Bir yıl içerisinde mülteci ve yerlerinden edilenlerin sayısının 2 milyon arttığı kaydedildi. Göçe maruz kalanların sayısı ilk kez 70 milyonu aşarak, rekor düzeye ulaştı.

2018’de evlerinden kaçmak zorunda kalanlar, her 108 kişiden birine denk geliyor. 10 yıl önce bu rakam, 160 kişiden birini oluşturuyordu. 2018’deki iç göçe maruz kalanların sayısı 41,3 milyon kişiydi. Bu da bir yıl içerisinde 10 milyondan fazla artış olduğunu gösteriyor.  Mültecilerin sayısı ise bir yılda 500 bin artarak 25,9 milyona çıkarken, iltica talebinde bulunanların sayısı 3,5 milyona ulaştı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found