Dêrik-Kreuzberg kardeşlik köprüsü

Almanya’nın başkenti Berlin’in Friedrichshain-Kreuzberg ilçesi ve Rojava’nın Dêrik kenti arasında bir süredir kurulan dostluk köprüsü bir adım ileri gitti. Her iki belediye arasında onaylanan kardeş belediye anlaşması törenle kabul edildi.

FEHMİ KATAR / BERLİN

Berlin’in en ünlü semtleri olan Kreuzberg-Friedrichshain Rojava’nın Dêrik belediyesi ile Kardeş Belediye protokolü imzaladı. Potokol için düzenlenen resepsiyonda Dêrik Belediyesi eşbaşkanları Rojîn Şeto, Feremez Hammo ve Belediye eşbaşkanvekili Nahrin Malki ile Kreuzberg-Friedrichshain belediyesi başkanı Monika Hermann ve heyetler hazır bulundu.

Monika Hermann, Dêrik delegasyonuna belediyenin armasının yanında dikilmek üzere iki meşe fidesi hediye etti. Etkinlikte söz alan Monika Harmann, Derik gibi demokratik bir yapıya sahip olan ve demokratik bir kültür geliştirmeye çalışan bir ilçenin belediyesi ile kardeş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Harmann bu adamın daha önce bunun gibi kardeş belediye anlaşmaları yapmış olan Kreuzberg-Friedrichshain’ın demokratik geleneğinin gereği olduğunu hatırlattı. Harmann kardeş belediye anlaşmasının kağıt üstünde kalmaması ve pratik projelere dönüşmesi için de herkesin bunun takipçisi olması gerektiğini dile getirdi.

Herşeyi sıfırdan inşa ediyoruz

Dêrik Belediye Eşbaşkanı Şeto da, Kreuzberg gibi oldukça tarihi bir demokratik mücadele geleneğine sahip olan ve içinde başta Kürtler olmak üzere birçok halkı barındıran bir semtin belediyesi ile kardeş belediye olmanın kendilerini oldukça sevindirdiğini söyledi. Şeto,  Kreuzbreg- Friedrichshain belediyesinin hem yıllara dayanan teknik deneyimlerinden hem de Dêrik gibi çok farklı dini, etnik yapıları barış içinde yaşamasına sağlayan sosyal deneyimlerden yararlanmak istediklerini belirtti. Dêrik’te sıfırdan bir yapı inşa ettiklerini belirten Şeto, ekolojik bir kent inşa etmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Derik Kreuzberg-Friedrichshain Kardeş Belediye Derneği üyeleri Elke Dangeleit ve Felix Lang, Dêrîk’e yaptıkları ziyareti anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlik müzik dinletisi ile sona erdi.

Dêrik’e destek verilecek

Her iki yerleşim merkezinin yönetimi arasında hazırlanan kardeşlik projesinin resmen kabul edilmesi ardından Almanya-Rojava Kürdistanı hattında birçok alanda işbirliği gerçekleşecek. Özellikle Friedrichshain-Kreuzberg Belediyesi’nin Dêrik’teki sosyal, sağlık, eğitim ve ekonomi alanlarına destek vermesi bekleniyor. Ayrıca mültecilerin entegrasyonuna yönelik iki belediyenin ortak çalışması hedefleniyor.

Bu arada Dêrik ile Friedrichshain-Kreuzberg arasında dostluğun bir benzeri Almanya’nın diğer kentlerinde yaygınlaşması bekleniyor. Oldenburg ile Efrîn arasında kurulan kardeş şehir projesi çerçevesinde her kentin insanları arasında kültürel alış-veriş var. Ayrıca Frankfurt’ta kurulan bir kardeş şehir derneği Kobanê kentiyle temas halinde.

Yazarın diğer yazıları

    None Found