Dersim Soykırımı ve Kürt-Alevilerini Çöktürme Planı

Dersim Soykırımının en önemli olayı olan Seyid Rıza ve oğlu Reşık Uşen ile birlikte toplam yedi kişinin korsan bir mahkeme tarafından idama mahkûm edilerek, akabinde korsan bir kararla babanın yaşı küçültülerek (üstelik oğlu yaşındaki birinin tanıklığıyla), 17 yaşındaki oğlunun da yaşı büyütülerek idam edilişinin 80. yıldönümüydü. Hala mezar yerleri bilinmemektedir. Devletin Alevi cenazelerini kaçırma geleneğinin bir başka örneğidir bu… Sevenlerine gidip ziyarete edecekleri bir parça toprağı fazla gören vahşi bir politika…

Tabi bu yıldönümü, sonrasında yapılan tüm katliamların da eş zamanlı olarak sembolüdür. Devletin Dersim, yani Kürt ve Alevi merkezini imha etme planı hız kesmeden daha da komplike metotlar kullanılarak devam etmektedir. Bir kere bu yıldönümünde ismi yazılmayan kişilerce Kürt-Alevi ve Dersim bağlantısını sağlayan Nuri Dersimi’ye saldırı geleneksel olarak yerini aldı. Belli ki Dersimi’yi ortadan kaldırmaya, o zinciri kırmaya kararlılar. 

Kimlerin iş birliği yaptığını anlamak için Dersimi’yi ajan ilan eden yazar, çizer ve akademisyenler bellidir. Dersimi’ye saldıranlar Devletin Kürt karşıtı politikalarındaki Truva atlarıdır. Artık madem ki olay kızıştı, söyleyelim sert Zazacılık politikası güdenler, Dersim’de sadece Zazaca konuşuluyormuş gibi sahte bilgi yayanlar, Dersim’de Kürtler Kızılbaşları katletti gibi “Hanefi-Türk katliamları”nı gizleyip, Kürtler ve Aleviler arasında çatışma tezgahlayanlar, Dersim katliamının planlayıcısı ve uygulayıcısı olan CHP, yani Seyid Rıza’nın katilleriyle anma yapanlar olduğunu söyleyelim. Bunlar ilerideki tarih yazımı için kayıt edilmesi gerekenler.

Dersim ile ilgili yapılan çalışmaları kontrol eden akademik bir kadronun oluşturulduğu da artık netleşmiş durumda. Dersimlilerle ilgili Avrupa’daki tüm kurumlardan bilgilerini derleyip devlete teslim edenlerin yanında, aynı ekip tarafından Dersimli, Kürt ve Alevilerini tarihlerini yine bulandurarak yazdırılan bir metot da kullanılmaktadır. Dersim ve Kürt Alevi tarihini bulandırmak için özel olarak projelendirildiğini biliyoruz. 

Bütün bunlar Dersim Soykırımın çoklu açılardan projelerle, devletin tüm olanakları kullanılarak, içeriden akademisyenler, yazarlar vs. devşirilerek yapılmaktadır. Bu biçimde çalışmayanları dışlama, kaynakları baltalama da bu çabalardan en önemlilerinden biri olarak kaydedilmeli. Son olarak bir Dersimli akademisyene yönelik sosyal medya üzerindeki linç girişimi bu çerçevede ele alınmalı. 

Kurumlara yönelme de ayrıca ele alınmalı. Kontrol edemedikleri tüm kurumları kapattılar. Dersim’deki cemevi devletin hizmetinde kullanılmaktadır. Kılıçdaroğlu üzerinden Kureşanlara kanca takılmış durumdadır. Dersim derneklerin özellikle Yurt dışındaki önemli bir bölümü Kemalist/CHP ekibi tarafından devletin denetimine sokulmuş durumdadır. Hüseyin Aygün’ün bu alanı kontrol etmekle görevlendirildiği anlaşılmaktadır. Sürekli Avrupa’daki Dersim ve Alevi dernekleri arasında mekik dokumasını bir hobi olarak değerlendiremeyiz. 

Devletin Dersim’e yönelik bakışı olan “çıban” olma hali ve bu “çıbandaki irinin boşaltılması” operasyonu dört koldan devam etmektedir. Dersim ile ilgili son çöktürme planı için kullanılan son proje Zazacılıktır. Bu projeye dahil olup, son “biz Türkmen”iz kıvamına gelen yazarlara da dikkat. Kürt olmayın ne olursanız olun modu… 

Yani Dersim ve Kürt Alevileri çöktürme planı;

1. Zazacılık ile Kürtleri küçük parçalara bölerek yutma…

2. Kürtler Kızılbaşları öldürüyor ile Kürt Alevileri Kürtlerden koparma…

3. Dersim’in kendi bilgisini derleyen nitelikli çalışmaları engelleyerek, orada Türk ve Müslüman, yani radikal islamın emredici ve yasaklayıcı dilini yerleştirme…

4. Üniversitenin Zazaca programlarından nitelikli Kürt gençlerini kendi planı için devşirme, orada Zazalığı başka bir etnisite olarak inşa etmek için sahte bilgi üretme…

5. Barajlar…

6. Orman yakmalar ile oradaki hayatı tehlikeli ve çekilmez kılarak Dersimlilerin göç etmesini sağlama…

7. CHP’nin orada yeniden diriltilerek orayı Türkleştirme kısmını hızlandırma,

8. CHP ile tüm kurumları kontrol ederek, muhalif çizgisini yozlaştırma ve “Muti” bir hale dönüştürme,

9. Bütün bu planları riske atacak herkesi, özellikle yazılı ve akademik çalışmaları, kişileri ortadan kaldırma ve daha da çoğaltabilecek plan ve projeler kapsamında Dersim üzerinde çalışmaktadır.

DİKKAT, DERSİM SOYKIRIMI DEVAM EDİYOR!..

Not: Bu bilgiler Seyid Rıza anmalarındaki söyleşilerde yararlanılarak hazırlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları