Dersimli anneler: İmralı’ya dair somut atımlar atılsın

Çocukları açlık grevinde olan Dersimli anneler, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün İmralı’ya dair avukat görüşme kısıtlılığının kaldırıldığı açıklamasını önemli bulmakla birlikte somut adımların atılmasını istedi.

HDP Dersim İl Örgütü’nün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde süren açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla başlattığı oturma eylemi 11’nci gününe girdi.

Tutsak ailelerinin katılımı ile Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan eyleme kentteki kimi siyasi parti ve STÖ temsilcileri ile çok sayıda üniversite öğrencisi katılarak destek verdi.

Beyaz tülbentlerin takıldığı eylemde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Öcalan’ın avukatları ile görüşme kısıtlılığının kaldırıldığı yönündeki açıklamaları üzerinde durdu.

Çiçek, şunları söyledi: “Umut ediyoruz ki bunun devamı da gelir. Ölümler olmadan açlık grevleri son bulur. Bizim de eylem yapmamıza gerek kalmaz. Pratikte herhangi bir somut adım atılmadığı için eylemimiz sürecektir. Talepler karşılık buluncaya kadar burada olacağız.”

Çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan anneler de, Adalet Bakanı’nın açıklamasını olumlu bulduklarını dile getirdi. Ancak pratikte adımların atılması gerektiğini söyleyen anneler, savaşın son bulması ve barışın bir an önce hayat bulması için de adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Oturma eylemi yapılan konuşmalar sonrasında alkışlarla son buldu.

Yazarın diğer yazıları

    None Found