Dewrımden sonraya hazırlıx -I-

Terstaqla Reco

Dewrımci kişiler egerse dewrımci aydınlanmayla dewrımci toplum yaratabılırse, onun çewresi de ona göre şekillenır. Aileler, arqaaşlıxlar, dawalarla ilişkiler filan u bêvan hepsi dewrımci tarzda olur

***

Doqsanların ortasıni gêçmişıx. Bi yanda Botan-Behdinan sawaş hükümeti, diger yanda Hezro-Qerejdax dewrımci halq sawaşi işgalcilerın kabusi olmiş. Bız mılisler de kendi aramızda süreci degerlendıriyıx. Qulp milisi diyi önümüzdeki yıl zafer kesindır hema parti bu yıla yetıştirmeye çalışi. Licê mılisi diyi yaw parti buraya tam hakim olduğunda ecaba qacax ticarete izin vêrır? Qerejdax mılisi diyi walla ben diyem dewrımci halq sawaşi biqaç yıl daha sürsün, ben daha yeni ısınmişam gereki Tc’nın qralıni… Dêdım heval sakin ol, uslup! Dêdi yapidan özür diliyem. Qulp mılisi dêdi peki sen düşünisen?

Elımdeki çubukla topraği eşeliyem. Qaşo yogunlaşiyam. Çubugi saga sola götürüp getiriyem bunların qafasi da çubuqla birlikte hareket êdi.

Derin bi nefes aldım. Dêdım yeni bi aşamaya gêçiyıx, Serok’un da dêdıği gibi hêç bi sawaş sonsuz degıl, bız de mücadelenın yarattiği yeni qoşullara göre yaşayacağız. Dêdiler nasıl? Dêdım yani nasıl bi ewlilıx heyal êtmişsax êle, nasıl arqaaşlıx istemissax êle, mücadelenın degerleriyle uyumli kişilıx. Qulp milisi dêdi walla ben yengenıze heval diyecağım artıq, dilimız alışsın. Dêdım arqaaşlar nasıl ki sawaşta sürece ayax uyduramayanlar aşıldiysa, önümüzdeki döneme hazırlıqsız giren qadrolar da burjuwa yaşam özentili, feodal köylü kişilıx ilan êdılıp tasfiye êdılecax. Dêdiler walla heqlisen. Bu qararlaşmayla wedalaşıp ayrıldıx

Yılın dewrımci eşleri…

Ewe döndüm. Qafamda tek bi sori war. Ne yapmalıyım? Mükrime! Tabii ya, Mükrime. Madem dewrimci bi yaşam yaşayacağım, o zaman dewrim gerçekleştıxtan sonra ewlenecağım Mukrime’yi şimdiden yogunlaştırılmiş aydınlanma egitimıne almaliyım. Plan yaptım ona haftada bi kitap we eski sayilar dahil, Serxwebun we Özgür Halk dergilerıni vêrecağım. Dewrımden sonra gereki êle çift olax ki bızi yılın dewrımci eşleri seçsınler.

HADEP’e gittım dêdım sızde kitap war? Dêdiler Serok’un tüm kitaplari war. Dêdım alayım hepsini. Getirdiler, hepsi qalın kitaplar. İcimden diyem Mükrime bunlari oqursa ömrünün sonuna qadar “Nasıl Yaşamali” sorusunu sormaz kendıne. Partideki arqaaşlar dêdiler Reco heval xêrdır, zından pratigi için hazırlıx yapisan? Dêdım baan qlasik sorilar sormayın, aşın kendinizi yaw, yeni sürece hazırlanın. Bunlar sorduxlari sorunun mahcubiyetiyle birbirine baxtilar.

Partiden sonra doğrica Özgür Halk’a gittım. Dêdım eski yeni ne qadar dergi warsa vêrın. Onlar da getırdi. Büro sorumlisi dêdi Reco heval xêrdır, qırsal pratigıne hazırlıx? Dêdım dewrımci yaşamın her alanına we her ewresıne hazır olmaq lazım. Dêdi walla heklisen.

Qolumdaki bütün güç birden boşaldi

Elımde iki çanta kitap we dergiyle ewe doğri gidiyem. Polês çewırse her bir dergi we kitap icin ayri ayri idam cezasi vêrır baan. Xızlica yüriyem, ter içinde qalmişam. Tam köşeyi döndüm biri dêdi Recooo! Bağırdım dêdım adım Recai Sarsılmaz, Hezroliyam, İHD’ye xeber vêrın. Qolumdaki bütün güç birden boşaldi. Elımdeki çantalar yere düşti. Jitem tetıkçisının tetigi çekmesıni bekliyem. Dêdi Reco xêrdır, niye künyeni oqudun yaw, İHD’ye niye xeber vêreyım? Bu ses tanıdıq. Döndüm baxtım Sedo. Dêdım Sedo senın kitabıni! Dêdi Reco walla qusura baxma ben bu qadar kitabi oquyamam. Qorxidan hala ellerımle dizlerım titri. Dêdım Sedo çabuq yardım êt bıze götürax. Sedo dêdi bunlar nedır yaw, kitapewi acacaxsan? Dêdım ewe gidax görürsen.

Ara soqaxlardan en illegal ruh haliyle bızım ewe gittıx. Sedo arada diyi yaw Reco niye bu qadar xızli yürisen? Diyem sori sorma, ewde anlarsan. Ewe girer girmez kendımi somyanın üstüne attım dêdım Sedo çantalari aç bax, tüm sorilarının cewabi orda. Bu nasıl çantayi açti, dünyada daha önce hêç duyulmamiş sesler çıqardi. Baxtıği her kitap we dergiden sonra diyi waaeww, wışşş, errııkkk, hiiiuuwww. En son dêdım anlayacağım dilde qonuş. Dêdi yaw Reco bız soqaxlarda resmen elımızda 23 mm doçqayla gezmişıx xeberım yoxti, yaw senın bu soğuqqanlilığına heyranam. Dêdım saan söyleseydım panik yaparsın diye söylemedım. Dêdi ê Reco sen bu qadar kitap oqusan artık bızle arqaaşlıx da yapmazsan. Dêdım manyaqsan wula, ben bu kitaplari bitırene qadar zaten yaşlanıp ölecağım, hangi ara arqaaşlıx yapacağız. Dêdi ê kime getırdın? Diyemiyem Mükrime’ye de. Dêdım alandan istediler. Sedo kitap we dergilerın sayfalarıni qarıştıri. Diyi walla partiye heyran qalmamax mümkün degil, hem sawaşilar hem de bi süri kitap oqilar. Dêdım êê Sedo, bi xalqa öncilıx êtmax basit degıl. Baxtım Sedo aniden durdi. Dêdi Reco şu fotrafa bax, saan bi sori, Abbas heval bu qareli gömlegi daha önce nêrde giymişti?

Dergideki fotrafa baxtım. Dêdım 1982 PKK 2. Kongresi. Baan baxti dêdi walla hafızana heyranam, helal olsun. Biraz daha baxti sonra baan dêdi Reco kimse bızım qadar detaylara diqqat êtmi ha, hafızamız parti arşivi olmiş.

Neyse, Sedo hepsındeki fotraflara baxti. Onunla fotraflara baxıp çözümlemeler filan yaptıx. Sonra gitti…

Devamı yarın…

Yazarın diğer yazıları