Diktatöre geçit yok!

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ziyarette bulunduğu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yoğun protestolarla kaşılaştı. Sivil toplum örgütlerinin organizesiyle alanlara çıkan binlerce kişi  Erdoğan’ın araç konvoyunun geçtiği yol güzergahında Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırılarını protesto etti.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de “diktatör” sloganıyla karşılandı. YPG/YPJ bayraklarıyla kent merkezine yapılan yürüyüşün yanı sıra Erdoğan’ın araç konvoyunun geçtiği bir çok noktada protestocuların eylemine sahne oldu.

Türkiye-Macaristen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında perşembe günü Budapeşte’ye resmi ziyarette bulunan Erdoğan, Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırından dolayı kentte protestolarla karşılandı. Protesto eylemleri kentin çeşitli yerlerinde düzenlendi.

Oktogon Meydanı’nda bir araya gelen halk, Türk devletinin Rojava’yı işgalini protesto için kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Şehrin merkezinde Tuna Nehri’ne açılan Szent Istvan Caddesi’nde toplanan 2 bini aşkın kişi Türkiye’nin Rojava işgalini protesto etti. Ellerinde pankartlarla sloganlar atan Macarlar, Türk ordusu ve ona bağlı çeteler tarafından katledilen sivillerin fotoğraflarını taşıdı. “Suriye’de savaş istemiyoruz”, “Rojava için savaşın” yazılı pankartların dikkat çektiği yürüyüşte YPG/YPJ bayrakları taşındı.

Hevrîn Xelef unutulmadı

Kadınlar, üzerinde çeteler tarafından katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in fotoğrafının yer aldığı “Barış için mücadele ediyordu, ona işkence ederek öldürdünüz” yazılı pankart taşıdı. Erdoğan aleyhine slogan atılan yürüyüşte “Kürtlerin katili, Suriye’nin işgalcisi” yazılı dövizler taşındı. Yapılan konuşmalarda Türk devletinin işgal ve soykırım saldırıları kınandı, işgale derhal son verilmesi talep edildi.

Kent merkezinde yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, Erdoğan’ın araç konvoyunun geçtiği yol güzergahı üzerinde toplanan kalabalık gruplar da işgali protesto etti.

Kent merkezinde bazı duvarlara sprey boyalarla Erdoğan ve Türkiye karşıtı sloganlar yazıldı.

Macar STÖ’ler organize etti

Eylemlere Macar sivil toplum örgütlerinin yanı sıra kentte bulunan Kürt kurumları da destek verdi. Macar filozof Gâspâr Miklôs Tamâs geçtiğimiz günlerde gazetemizde çıkan yazısında Erdoğan’ın protestolarla karşılanacağını duyurarak şunları belirtmişti: “Üzüntüyle eklemek zorundayım ki ‘kendi’ Macar hükümetim de Erdoğan’ın girişimini, diğerleri gibi ikiyüzlüce bile değil, açıktan ve yüksek sesle desteklemekte. Budapeşte’de bu durumu protesto ettik ve Türk Cumhurbaşkanı’nın bu koşullar altında Macaristan’ı ziyaret etme yüzsüzlüğünü göstereceği ve Macar Başbakan Orbán’ın da saygısızca onu misafir edeceği 7 Kasım’da, bir daha protesto etmeliyiz. Ama bu sadece bir ayrıntı. Esas mesele, iyi niyetli her erkek ve kadının, tüm dünyada Kürt savaşını desteklemek zorunda oluşu. Bana inanın, sizi bu güç zamanınızda ortada bırakan hükümetler, bunun bedelini ödeyecekler: Hesaplaşma vakti yakın.”

Erdoğan yine tehdit etti!

Öte yandan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Victor Orban ortak basın toplantısı düzenledi. Avrupa’ya yönelik mülteci tehdidini burada da sürdüren Eroğan, “Destek gelse de gelmese de misafirlerimize ev sahipliğine devam edeceğiz. Baktık bu iş olmuyor, kapıları açmak zorunda kalırız” dedi.

Erdoğan, 13 Kasım’da yapılacak ABD ziyaretine ilişkin de “İkili ilişkilerimiz başta olmak üzere bölgesel sorunları ele alacağız. Görüşmede S-400, Patriot ve F-35 konuları yer alacak” dedi.  Erdoğan’ın Macaristan ziyaretinde, Türkiye ve Macaristan arasında 10 anlaşma imzalandı. Macaristan’ın aşırı sağ duruşuyla bilinen mülteci karşıtı Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’nin Rojava işgaline açıktan destek veren tek Avrupalı siyasetçi.

BUDAPEŞTE


Başkandan Kürt bayraklı protesto

Budapeşte’nin yeni Belediye Başkanı Gergely Karacsony da Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “diktatör” olarak tanımlayarak kenti ziyaretini protesto ettiğini söyledi.

Macaristan muhalefetinin ortak adayı olarak Budapeşte belediye başkanlığına seçilen Gergely Karacsony, sosyal medya hesabından Erdoğan’ı protesto edenlerden biri olduğunu açıkladı. Karacsony paylaşımında, “Bir diktatör Budapeşte’ye geldiğinde bir belediye başkanı olarak ben bile protesto ederim. Çalışma odamın penceresine Kürt bayrağı yerleştirmem tesadüf değil. Barış yanlısı bir belediye başkanı olarak Kürtlerin yanında durmam gerektiğini hissettim. Macaristan hükümetinin bu şekilde hissetmemesi ve Erdoğan’ın ziyareti yüzünden kentin yarısını felç etmesi üzücü” ifadelerini kullandı.

Savaş suçlularıyla yakınlaşmayı meşrulaştıracak hiçbir diplomatik amaç olamayacağını söyleyen Karacsony, sözlerine şu şekilde devam etti: “İki bağnaz liderin Carmelite Manastırı’nın ünlü balkonundaki fotoğrafını gördüğünüzde bunu düşünün.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found