Diktatöre geçit yok

ALİ ÖZŞERİK / BERN

İsviçre’nin başkenti Bern’de İsviçreli siyasi parti ve örgütler tarafından düzenlenen ‘Erdoğan faşizmine ve diktatörlüğe Hayır’ mitingine binlerce kişi katıldı. Mitingte İsviçreli siyasetçiler, Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın savaş ve insanlık suçları işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmasını istedi. İsviçreli anarşistlerin ‘Erdoğan’ı kendi silahıyla öldür’ pankartı ise büyük ilgi gördü. 

İsviçre’nin 2.büyük partisi olan Sosyalist Parti (SP), Yeşiller, Solidarite, Medico International Schweiz, Solifonds, DEM-KURD ve İsviçre Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde İsviçre Federal Parlamentosu önünde düzenlenen mitingte AKP/MHP faşizmi protesto edildi. Eylemciler, Türkiye ve Kürdistan’da AKP yönetimindeki Türk faşizminin uygulamalarını protesto etti, Türk devletinin Kürtlerle barış masasına oturmasını ve uluslararası anlaşmalara sadık kalmasını istedi. 

Sürekli ‘Katil Erdoğan’ ve ‘Yasasın uluslararası dayanışma’ sloganlarının atıldığı mitingte, İsviçre Ulusal Konsey Üyesi ve SP Milletvekili Laurence Fehlmann Rielle, İsviçre Sendikalar Birliği Dönem Başkanı Paul Rechsteiner, HDP Amed Milletvekili Felaknas Uca, Solitarite adına Manuela Honegger Heller,  İsviçre Kadın Hareketi adına Özen Aytaç, Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Sibel Arslan konuştu. 

Uca, Erdoğan’ın Türkiye’yi kendi çıkarları için felakete sürüklediğini söyledi. Avrupa’nın Erdoğan faşizmine karşı tutumunu net olarak ortaya koyması gerektiğini söyleyen Uca,  Kürt halkının gördüğü baskılara rağmen asla boyun eğmediğini ve Erdoğan’a karşı en büyük muhalefet olarak ayakta olduğunun altını çizdi.

Solitarite adına söz alan Manuela Honegger Heller "Erdoğan diktatörlüğüne karşı Kürt halkı ile dayanışmamızı büyütmeliyiz" dedi ve  Türkiye halklarını 16 Nisan’da ‘Hayır’ demeye çağırdı.

‘Erdoğan rejimi durdurulmalı’

İsviçre Sendikalar Birliği Dönem Başkan Paul Rechsteiner Türkiye’de tekçi Erdoğan rejimini durdurmak için herkesin sorumluluk almasını isterken, Sosyalist Parti Federal Milletvekili Laurence Fehlmann Rielle de İsveçre, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’nden Erdoğan yönetimindeki Türk devletine karşı net tavır almasını istedi. 

SP olarak Türkiye’de demokrasinin savunucusu olan Kürt halkı ile hep birlikte olacaklarını belirten Rielle, Kürdistan’da şehirleri yerle bir eden Erdoğan’a karşı uluslararası bir soruşturma başlatılmasını ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini söyledi. 

İsviçre Kadın Hareketi adına söz alan Özen Aytaç, Yeşiller Partisi İsviçre Federal Milletvekili Sibel Arslan, İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Metin Tekçe, Erdoğan rejimine karşı uluslararası dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini ifade etti, diktatörlüğe karşı referandumda güçlü bir şekilde Hayır çıkması gerektiğini dile getirdi. HDK Eşbaşkanı Meral Göngör de Kürdistan’daki Newroz’un Erdoğan’ın tek adam olma yolundaki hayallerini yerle bir ettiğini söyledi. 

Mitinge destek veren parti ve kurumların bazıları şunlar: SP, Yeşiller, Basta!, İsviçre İşçi Partisi, Zürih Amed Kardeşlik Köprüsü, Solidarite, DEM-KURD, HDK-İ, Solifonds, Beritan Kadın Meclisi, Unia Sendikası, İsviçre İnsan Hakları ve Dayanışma Derneği,  Vereinigung unab- änginger ÄrztInnen VUA, Doğu İsviçre Halk Kültür ve Dayanışma Evi, VPOD/SSP, Zunder, Wilpf Schweiz, ALBA Suiza, Alternative Liste AL,GsoA., ATTAC.

Erdoğan bayağı alındı

Öte yandan Bern’deki mitingte İsviçreli anarşistlerin taşıdığı ‘Erdoğan’ı kendi silahıyla öldür’ pankartına Erdoğan tepki gösterdi. Erdoğan, "İşte bugün İsviçre Parlamentosu’nda bakıyorsunuz ileri derecedeki aşırı terör örgütleri orada benim resmimi koyuyor, benim şakağıma silah dayıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Ve bu ülke İsviçre. Bunun benzerleri çok" dedi. 

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı, İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Walter Haffner’i çağırarak duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Önceki gün Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da telefonla İsviçreli mevkidaşını aramıştı. 

Yazarın diğer yazıları

    None Found