Diplomasi trafiği hızlandı!

Fransa Gündemi

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, 29 Mayıs’ta Paris’te olacak. Putin, geçtiğimiz yıl 19 Ekim tarihinde yapmayı planladığı Fransa ziyaretini Suriye ile ilgili yaşanan gerginlik nedeniyle iptal etmişti. Suriye konusundaki politik ayrılık nedeniyle geçtiğimiz yıl ziyaretin iptali yaşanırken, Putin’in yeni Fransa Cumhurbaşkanı ile görüşme talebi Suriye ve Ukrayna krizi konusunda Rusya’nın Fransa’yı yanına çekme konusunda arayışta olduğu şeklinde yorumlanıyor. 

Elysee Sarayı’nın yayınladığı resmi açıklamaya göre Putin ve Macron, Rusya-Fransa ilişkilerinin yanı sıra terörle mücadele gibi konular ele alınacağı bildirildi. Suriye ve Ukrayna’da süren krizlerin gündemleşeceği görüşme ünlü Versailles Sarayı’nda gerçekleşecek. Ziyaret, Versailles’da Rus Çar 1. Petro’nun 1717’deki Fransa ziyaretiyle ilgili bir serginin açılışına denk gelecek.

Putin ve hükümeti ile ilgili Macron daha seçilmeden sorunlar yaşamıştı. Uzmanlar, özellikle Macron’un rakibi Le Pen ile Putin’in Mart ayında Rusya’da yaptığı görüşmeden sonra Macron’un seçim kampanyasına dair siber saldırıların adresi olarak Rusya’yı göstermişti. Yaşanan bu gelişmelerin görüşmeye yansıyıp yansımayacağı ise merak konusu. Çünkü saldırılardan sonra Macron yaptığı açıklamada Rusya’yı suçlamış, Rus Dışişleri Bakanı ise suçlamaları kesin bir dille reddetmişti.

DİAŞ terörü ve Suriye savaşı gibi dünya gündemleri etrafında planlanan Putin ve Macron görüşmesinde bir diğer belirleyici konuda Avrupa’nın hemen yanı başında devam eden Ukrayna krizi. Geçtiğimiz yıl Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna’dan oluşan Normandiya Dörtlüsü’nün bölgedeki çabaları da 2016’da yaşanan çatışmalara bakıldığında çözüm gücü olmamıştı. Çünkü Fransa ve Almanya’nın ABD’yi dışarıda tutan bu hamlesi bölgedeki krizi körükleyen ABD’nin işine gelmemişti. Fransa özellikle Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya deniz uçağı konusunda ambargo uygulayarak bir taraftan Rusya karşısında Ukrayna’nın yanında bir profil çizerken diğer taraftan ABD’nin de bölgedeki etkinliğini kırmak için Normandiya Dörtlüsü üzerinden Rusya ile ilişkiler çabasına girmişti. Muhtemel Putin ve Macron görüşmesinin bu konular etrafında geçeceği açık. 

Elysee Sarayı’nın yeni Cumhurbaşkanı Macron ilk haftasında dünyanın büyük sorunlarına dair temel güçler arasında diplomatik turlara başlarken, ülke içerisindeki ilk hamlesi de OHAL’i uzatma talebi oldu. Macron’un Parlamento’dan talebi OHAL’i 1 Kasım tarihine kadar uzatmak. Fransa OHAL’i rutinleştirdi ama bu onu terör saldırılarından kurtaran bir çözüm olmadı. Çünkü dünya gündeminin Suriye ve Ortadoğu krizi üzerinden şekillendiği ortamda, Avrupa savaşın alanı olmaktan kurtulamaz.

Yazarın diğer yazıları