Direnişin güzelliği yansıyacak

Festivalin, İsviçre’de yapılacak ‘Kadın Grevi’nin hemen ertesinde düzenleneceğini hatırlatan Kürt Kadın Hareketi üyesi Medya Botan,”Rengimiz, dilimiz, kimliğimiz farklı olsa da mücadelemiz ortaktır. Festivalimize, bu ruh yansıyacak. Özetle diyoruz ki kadın direnişi özgürleştirir” dedi.

SERKAN DEMİREL / ANF/ZÜRİH

İsviçre’de yaşayan Kürt kadınlar, “Kadın direnişi özgürleştirir” sloganıyla 6. Sakine Cansız Kadın Festivali’nde buluşmaya hazırlanıyor.

9 Ocak 2013’te Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Kürt Kadın Hareketinin ve PKK’nin öncü kadrolarından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez anısına İsviçre’de geleneksel olarak düzenlenen Sakine Cansız Kadın Festivali’nin 6’cısı, 16 Haziran Pazar günü Zürih’te gerçekleştirilecek.

İsviçre Kürt Kadın Birliği (YJK-S) öncülüğünde, “Kadın direnişi özgürleştirir” sloganıyla İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleştirilecek olan festivalin organizasyonunda çok sayıda Türkiyeli, İsviçreli ve göçmen kadın örgütü yer alıyor.

Kadın Grevi’nin ertesinde

Her yıl biraz daha evrensel bir boyut kazanarak gerçekleştirilen Sakine Cansız Kadın Festivali’nin hazırlıkları şimdiden tamamlanmış durumda. İsviçre’de 14 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan Ulusal Kadın Grevi, festivali diğer yıllara oranla daha önemli kılıyor. Festivalin organizasyonunda yer alan onlarca kadın örgütünün temel amaçlarından birisi de İsviçre özelinde dünyada kadının rengiyle yükselen direnişin festivale yansıması.

Programın içeriği

16 Haziran saat 11.00’de Zürih Kasernenareal’de başlayacak festivalin hazırlığı tamamlanmış durumda. Festivalde gün boyunca bir taraftan Jineoloji başta olmak üzere kadın konulu birçok panel ve seminer, bir taraftan da kültürel ve sanatsal etkinlikler yapılacak. Yine festival boyunca kurulacak otantik Kürt çadırı içerisinde hem Kürt Kültürü tanıtılacak hem de dengbêjler stranlarını seslendirecek. Festivalin önemli programlarından birisi ise çocuklara yönelik düzenlenecek özel programlar olacak. Festival’de ayrıca Rojava’da inşa edilen JINWAR projesinin tanıtımı da yapılacak. Program akışı içerisinde sanatçılar Pınar Aydınlar, Nuarin, Zhala Shar, Kimbo Sasa sahne alacak, yanı sıra farklı kültürlere ait dans ve folklor ekipleri gösteriler yapacak.

Direniş yansıyacak

Dünya kadın mücadelesinin zirveye çıktığı bir dönemde gerçekleştirilecek olan bu yılki, festivalin anlam ve önemine ilişkin görüştüğümüz Kürt Kadın Hareketi temsilcilerinden Medya Botan, Sakine Cansız Kadın Festivali’nin gündemdeki kadın mücadelesinin zirveye taşınması acısından önemli olduğunu söyledi. Botan, “Bir yıl içerisindeki kadın emeği, mücadelesi ve direnişinin ortaklaştığı yerdir aynı zamanda Sakine Cansız Festivali” dedi.

Bu yılki festivalin anlamının önemli olduğunun altını çizen Botan, “Kürt kadınlarının geçen yıl başlattığı, bu yıl da direnişle sonuçlandırdığı bir zaferle karşı karşıyayız. Leyla Güven arkadaşımızın öncülüğünde başlayan bir açlık grevi vardı. Bu direniş bütün dünyanın dört bir tarafına yayıldı ve sonucunda da faşizme geri adım attıran bir direniş boyutuna ulaştı. Diyebiliriz ki bu yıl ahlaki ve politik olduğu kadar aynı zamanda düşünsel, ruhsal ve fiziksel olarak da yürütülen bir kadın direnişi ile karşı karşıyaydık. Böyle bir ruha bürünen Kürt kadın direnişi, toplumsallaştı ve evrensel bir boyut kazandı. Bu anlamda bu direniş ruhu 16 Haziran’da yapılacak festivale damgasını vuracak” şeklinde konuştu.

Direniş özgürleştirir

“Kürt kadın direnişinin yanı sıra diğer taraftan da dünyada büyüyen bir kadın mücadelesi vardı” diyen Botan, devamla şunları ekledi: “Örneğin İsviçre’de 14 Haziran’da kadın grevi var. Bu grev, kadınların birçok alanda karşı karşıya kaldığı eşitsizliklere karşı bir isyanı içeriyor. Grevin organizasyonunda biz Kürt kadınları olarak da yer alıyoruz. Bu grevin organizasyonunda yer alan birçok kadın kurumu da bugün Sakine Cansız Festivali’nin organizasyonunda yer alıyor. Bu anlamda diyebiliriz ki, bütün kadınların ortak talebi bir bütündür. Kimlik, cins, toplumsal anlamda yani bütün olarak ötekileştirilen sadece bir kesim kadın değil, bütün kadınlardır. Bu anlamda rengimiz, dilimiz, kimliğimiz farklı olsa da mücadelemiz ortaktır, ortak olmalıdır. Festivalimize, bu ruh yansıyacak. Özetle biz kadınlar iyi biliyoruz ve diyoruz ki; kadın direnişi özgürleştirir. Kadın direnişi toplumsal değişimin temel noktasıdır.”

Organizatör kurumlar

Festivalin organizasyonunda şu kurumlar yer alıyor:

İsviçre Kürt Kadın Birliği, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Yeni Kadın, Mor Verein, Frauen Lesben Kasama, Basta, SP, AL, Aufbau, Mor Kızıl Kolektif, Frauenbündnis, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, TEV-ÇAND, KONGRE-STAR, Frauengruppe Medico İnternational, Solifonds Zürich, Kampüs Cadıları, FİST, GRÜNE, Revolionares, Queer Feministisches Bündnis Basel, Labyrinthplatz, Frauencafe, FEDA, Zürih-Amed Kardeşlik Köprüsü, Weltfrauenkonferenz.

Yazarın diğer yazıları

    None Found