Direnişin sesi her yerde

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek, Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlüğü talepleri ile her geçen gün yayılan açlık grevi direnişleri ile dayanışma yayılıyor. Bir çok merkezde ‘Leyla Güven’in sesine ses verelim’ şiarıyla eylemler düzenlendi.

STUTTGART: Almanya’nın Stuttgart kentinde Kürdistanlılar eylemdeydi. Eylemde bugün saat 14.00’da Lautenschlagerstrasse’de yapılacak büyük yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

MANNHEIM: Kürdistanlılar açlık grevi direnişine ilişkin RNF Televizyonunu ziyaret etti ve yetkililere dosya verildi.

GIESSEN: Bir açlık grevcisinin de telefonla katıldığı eylem Berlinerplatz’da yapıldı. Eylemde sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Es leber Ocalan”, “Bijî berxwedana zîndan”, “Diktatör Erdoğan”, “Terörist Turkei” sloganları atıldı.

HILDESHEIM: Şehit Meryem Kadın Komünü, ülkenin en çok iş veren sırada bulunan AWO yardım kurumu merkezine gitti ve açlık grevleriyle  ilgili dosya verildi. Dosyayı alan AWO yetkilisi dosyayı gerekli yere sunacağına söz verdi.

SAARBRÜCKEN:  Europagalerie’nin önünde önce enformasyon çadırı açan Kürdistanlılar daha sonra ise bir miting düzenledi.

BREMEN: Sêvê Kadın Meclisi tarafından organize eylemde Bremen HBF içinde bir araya gelen Kürdistanlılar, “Tecridi kıralım”, “Öcalan’a özgürlük” pankartı açtı.

MÖNCHENGLADBACH: Tevgera Ciwanên Şoreşger komünü tarafından HBF’de bir eylem düzenlendi ve açlık grevlerinin sahiplenilmesi çağrısı yapıldı.

WUPPERTAL: Almanya’nın Wuppertal kentinde de Kürdistanlılar HBF önünde bir miting düzenledi.

MÜNİH: Marienplatz’da Sara Kadın Meclisi’nin çağrısı ile çadır eylemi düzenlenen mitingle sonlandırıldı. Sara Kadın Meclisi sözcüsü Zübeyde Akmeşe, “Eylemlerimiz Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce son bulması, Güven’in talepleri dikkate alınıncaya kadar devam edecek” dedi.

HAMBURG: Kürdistanlılar ve dostları Hamburg Eyalet Parlemetosu önünde eylemdeydi. Temsili bir kafes yapan Kürdistanlılar kafes içerisine girerek, tecride tepkilerini gösterdi.

HANNOVER: Almanya’nın Hannover kentindeki üniversitede tecride dikkat çekmek amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Av. Mahmut Şakar, “Öcalan üzerindeki tecrit, tüm Kürdistan halkına uygulanıyor. Tecrit komplonun devamıdır” dedi.

KIEL: Merkezi tren garında bir araya gelen onlarca Kurdistanlı tecride karşı Leyla Güven’in sesine ses kattılar. Yapılan konuşmalarda cezaevleri ve Avrupa’da devam eden direnişin etrafında kenetlenme çağrısı yapıldı.

CARDIFF: Galler’in başkenti Cardiff’te Kürdistanlılar ve dostları, BBC binası önünde eylem yaptı. Eylemde Leyla Güven’in açlık grevi direnişine yönelik yapılan haberde Öcalan’a yönelik hakaret içeren bir imaj paylaşması ve BBC’nin Türk devletinin Efrîn’e yönelik düzenlediği işgal saldırılarının propagandasını yapması protesto edildi.

BORDEAUX: Fransa’nın Bordeaux kentinde de açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla bir miting düzenlendi.

RENNES: Fransa’nın Rennes kentinde kadın meclisinin öncülüğünde sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi.

PARİS:  Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) çağrısı ile önceki gün yapılan eylemde Kürdistanlılar Eyfel kulesi önünde, Leyla Güven’in fotoğrafını taşıyarak “Hepimiz Leyla Güven’iz” pankartı açtı. Paris’te Châtelet Halles meydanında ise kadınların öncülüğünde bir eylem yapıldı. Kürdistanlılar ellerinde Leyla Güven, Nasır Yağız ve Strasbourg eylemcilerinin fotoğraflarını taşıdı.

MARSİLYA/MARIGNAN: Fransa’nın Marsilya ve Marignane kentlerinde Tevgera Cixanên Şoreşger aktivisti gençler, meşaleli bir yürüyüş düzenledi.

DRAGUIGNAN: Yürüyüş düzenleyen Kürdistanlılar, Öcalan’ın posterleri ve PKK flamaları taşıdı bildiri dağıttı.

LUZERN: CDK-Luzern’in çağrısı ile Bahnhofplatz’da gerçekleştirilen mitingde Strasbourg’ta devam eden süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemcisi Ayvaz Ece telefonla katılarak eylemi selamladı.

ZÜRİH: CDK Zürih tarafından organize edilen eylem Globus meydanında yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Strasbourg’taki açlık grevi eylemcisi siyasetçi Mustafa Sarıkaya telefonla bağlanarak eylemcilere seslendi. Mustafa Sarıkaya, “Açlık grevinde olan arkadaşların direnişi bir halkın direnişidir. Herkesin bu direnişe sahip çıkması lazım” diye konuştu.

Daha sonra eylemciler zılgıt ve sloganlar eşliğinde Zürih uluslararası havaalanına yürüdü.

SOLOTHURN: Tevgera Ciwanen Şoresger’ın çağrısı ile merkez tren istasyonu önünde miting gerçekleştirildi. “Eyleme Strasbourg’tan açlık grevi eylemcisi Ekrem Yılmaz telefonla katıldı.

LOZAN: Lajin Kadın Meclisi öncülüğünde merkez tren istasyonu önünde bir miting gerçekleştirildi. Eyleme Strasbourg açlık grevi eylemcisi KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç telefonla bağlanarak eylemi selamladı.

BASEL: Önceki gün akşam saatlerinde Basel Tren İstasyonunda bir araya gelen Kürdistanlı ve dostları eylem yaptı. Eyleme Hollanda’da açlık grevi eylemini sürdüren Hüseyin Yıldız telefon ile bağlandı ve “Bu böyle bilinsin ki Başkan Apo üzerindeki tecrit son bulana kadar eylemimden vazgeçmeyeceğim” dedi.

RAPPERSWIL: CDK’nin çağrısıyla merkez tren istasyonu önünde açlık grevleriyle dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Eylemde, “Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın, Öcalan’a özgürlük”, “Zaman şimdi tecride karşı başkaldırı zamanıdır” pankartlarının yanı sıra Leyla Güven ile Öcalan posterleri, PKK bayraklarının taşındı.

STOCKHOLM: Kürdistanlılar ve dostları İsveç’in başkenti Stockholm’da da eylemdeydi.  Parlamento önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, ellerinde Leyla Güven’in talebinin karşılanmasını talep eden bir pankart ile Güven ve Abdullah Öcalan’ın resimlerini taşıdı.

LONDRA: ‘Leyla Güven’in sesine ses verelim’ eylemleri kapsamında Roj Kadın Meclisi öncülüğünde Londra BBC binası önünde protesto gösterisi düzenlendi. BBC’nin Kürt Halk Önderi’ne yönelik hakaret içeren yayınları kadınlar tarafından protesto edildi. 4 saat süren oturma eyleminden sonra kadınlar protestolarını bitirdi.

SYDNEY: Sydney’de Kürdistanlılar, Yeşiller Partisi Milletvekili Jaime Parker ile Sydney NSW Parlamentosu’nda görüşme yaptı. Parker, Avustralya ve Yeni Zelanda Yeşiller milletvekilleri olarak konuya ilişkin imza kampanyası başlatacaklarını ve Federal Parlamentoda da konuyu soru önergesiyle gündeme getireceğini söyledi. Parker, “Avustralya Dışişleri Bakanı’na da açlık grevi ve tecridin son bulmasına dair mektup yazacağım” diye ekledi.

MELBOURNE: Avustralya’nın Melbourne kentinde Leyla Güven’e destek amacıyla eylem düzenlendi. Victoria Kürdistanlılar Demokratik Toplum Merkezi tarafından yapılan eylem, Eyalet Kütüphanesi önünde başladı. Konuşmaların yapıldığı eylem kapsamında Federasyon Meydanı’na da yürüyüş düzenlendi. Kürdistanlılar için Avustralyalılar Grubu adına konuşan Fionn Skiotis, Kürtlerin mücadelesini selamladı ve Leyla Güven’in talebinin kabul edilmesini istedi.

ADİGEY:  Rusya Federasyonu’na bağlı Adigey Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kürtler d  açlık grevine başladı. Adigey Kürt Kültür Derneği (Agirî) tarafından başlatılan açlık grevine 15 kişi katıldı.

BRÜKSEL: Belçika’nın başkenti Bürksel’de de KOMAW’ın çağrısı ile AP önünde bir eylem düzenlendi. Şehit anneleri, “Güven’in sesini duyun” mesajı verdi. Aİleler, “Leyla’nın direnişi bizim direnişimizdir. Bu onurlu direnişe cevap istiyoruz” diyerek AP’ye çağrıda bulundu.

 HABERMERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found