Dişli: AKEE, Ulusal çıkarımızdır

EGÎD EREN / HABER MERKEZİ

Kürt işverenler, Avrupa Kürt İşverenler Birliği (AKEE)’de kendilerini güçlü hissediyor.

3 Kürt işverenin bir araya gelme düşüncesiyle ortaya çıkan AKEE, bugün 200 üye sayısına ulaştı. AKEE’nin en büyük şubesi Almanya’nın Frankfurt kentinde. Fransa’da yeni bir şube açılma aşamasında. AKEE 6. Kongresi yapılırken eski başkanı Nejdal Dişli’ye son 6 yıllık çalışmalarının yanı sıra yeni işveren derneğinin vizyonunu sorduk.

AKEE’nin Avrupa’da yaşayan Kürt işverenlere açılan bir kapı olduğunu belirten Dişli, “Burada Kürt işverenler olarak bir arada durmak çok keyifli. Kürtlerin burada kendilerini çok daha güçlü hissediyor. AKEE, bireyi düşünmeye sevk eden bir kuruluş. Burası sadece işverenlere değil herkese açıktır. Kürtlerin burada da bir gücü vardır” dedi.

AKEE görüşmeleri şaşırtıyor 

Yakın tarihte Paris’te toplantılar yaptıklarını hatırlatan Dişli, İngiltere ve İskandinavya’da şubeler açmak istediklerini belirterek, “Buralarda Kürt işverenler çoktur. Bizim ciddi bir potansiyelimiz var. AKEE bir fırsattır. Kürtlük için de büyük bir adımdır. AKEE bu güne kadar iyi tanıtılmadı. AKEE adına yaptığımız görüşmelerde bir şaşırma söz konusu. Sadece AKEE’deki üyelikten biraz kaçış söz konusu. Derneğin üyelik aidatı 150 Euro’dur. Ben bunu az bile görüyorum. Bir sene içeresinde Avrupa ülkelerinde birçok projeler yapıldı ve bağlantılar kuruldu. Birlikte iş yapabilmek için görüşmeler yapıldı. Projelerde yapıyoruz” diyerek konuştu.

‘Çok teşekkür ederim’

“AKEE Kürtler açısından bir marka olabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi; “Artık her yerde AKEE ismi biliniyor. Fransa’daki temaslarımızda bir Fransız diplomatın, ‘Fransa ve Kürtler arasında ciddi bir iletişim olduğunu söyleyerek ‘Kürtlere çok teşekkür ediyorum. Bizim için DAİŞ’e karşı savaştı‘ dedi. Böylesi bir Kürtlükle her yerde yaşayabileceğimizi gördük. Dünya halkları Kürtlerin özgürlük için çabaladığını görüyor. Böylesi bir dönemde tabiki daha çok üyemizin olması ve büyümemiz gerekiyor. Her çalışan insanımız AKEE üye olabilir. Bu üyelik hem kendisi hem de halkı içindir.”

AKEE: Rojava’ya gideceğiz

AKEE’nin son yıllarda Kürdistan’ın Kuzey, Güney ve Rojava bölgelerine gittiğini bildiren Dişli, önümüzde yıl içinde ambargo altındaki Rojava’ya gitme planlarını paylaşarak; “Avrupalıların yanı sıra Kürdistan’la olan kontağımızın gelişmesini sağlayacağız. Buralarda büyük bir boşluk var. Söz konusu Rojava olunca hiç bir Kürt işverenin ben yokum diyeceğini zannetmiyor. Hepimiz, Rojava’yla dayanışmak zorundayız. AKEE büyümeli ve Kürt sorunda söz sahibi olmalıdır. Polonya olmak üzere birçok devlet bizimle çalışmak istiyor. Almanya’da böylesi bir iletişim söz konusu” diyerek konuştu.

AKEE’de şirket açma olanağı

AKEE üyelerinin özelikle Gastronomi, inşaat alanında iş aldığını belirten Dişli, Stuttgart’daki kooperatif çalışmalarının önemli olduğuna işaret etti. İş yapmak isteyip de gücü yetmeyen işverenlerin AKEE’deki işverenler ile kontağa geçmesini isteyen Dişli, “Birlikte firma açmanın yolları bulunabilinir. Bunlar küçük projeler değildir. Fabrika sahibi olan üyelerimizin deneyimlerinden yararlanılabilinir” diyerek konuştu.

Ulusal çıkarlar gözardı edilmez!

Yapılan son kongrenin verimli geçtiğini sözlerine ekleyen Dişli, “AKEE’nin, Kürt halk işverenleri için yeni yılda daha da büyüceğini inanıyorum. Kürt ulusal çıkarları derneğimizde hiç bir şekilde gözardı edilmedi. Dünyanın büyük devletleri bugün Kürtler üzerinde konuşuyor. Kürtlüğün her alanda önemli bir yere geldiğini söyleyebilirim. Özelikle girişimci Kürt gençlerinin AKEE içinde yer almalarını istiyorum” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found