Diyar Xerîb için tepkiler sürüyor

Güney Kürdistan’da Türk ordusu ve işbirlikçilerinin saldırısı sonucu katledilen KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi için taziyeler sürüyor .

Süleymaniye’de Xerîb için Ehmedî Hacî Elî Camiisinde kurulan taziye evi dün de yüzlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Kerkük, Hewlêr, Ranya gibi şehirlerinden gelen ziyaretçiler Xerîb ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Canlı Kalkan eylemcileri Xerîb’i andı

Güney Kürdistan’ın Bradost alanında Türk ordusunun işgal saldırılarına karşı eylemde bulunan canlı kalkanlar da Diyar Xerib’i andı.  Gençler adına açıklama yapan Amed Başûr şunları söyledi: “Türk devleti ve işbirlikçilerinin eliyle Diyar Xerib ve arkadaşların şahadetiyle sonuçlanan komployu buradan kınıyoruz. Bradost’taki canlı kalkan eylemcileri Diyar Xerib’in intikamını alacağımıza söz veriyoruz.”

PAJK’tan Xerîb için mesaj

Xerîb’in katledilmesi konusunda yazılı bir açıklama yapan PAJK Koodinasyonu da “Helmet arkadaşın Başurê Kurdistan parçasından olması, Önderliğimizin ‘yardımcılarım’ dediği Genel Başkanlık Konseyi kurumunun bir üyesi olması itibariyle özel olarak hedeflendiğini göstermektedir” dedi.

Açıklamada Xerîb’in Kürt ulusal birliğinin sembolü olduğu ifade edilerek “Bu anlamda Helmet arkadaş Ulusal Kürt Birliğinin sembolüdür. Bu saatten sonra ulusal Kürt birliğini sağlamamak ihanet olacaktır. Helmet yoldaşımızın mücadelesini, emeğini bıraktığı mirası sahiplenmek, hayali olan özerk, demokratik ve ulusal birliği sağlamış Kürdistanı inşa etmek hepimizin görevidir. Bu hem yurtseverliğin hem Kürdistanlı olmanın hem de demokrat olmanın bir gereğidir” denildi.

‘Ulusal birlik çabalarını başarıya ulaştıracağız’

TEV-DEM, Türk devletinin hava saldırısı sonucu şehit düşen KCK Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerîb’in ulusal birlik çabalarını başarıya ulaştırana kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Açıklamada, tüm Kürdistan halkına başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

TAJÊ Şengal’de Diyar Xerib’i andı

Êzidxan Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), Şengal’de yaptığı basın açıklamasıyla Türk devletinin hava saldırısında şehit düşen Diyar Xerib’i andı. Saldırıyı kınayan TAJÊ, Dyiar Xerib’in mücadelesine sahip çıkmaya çağırdı.

TAJÊ sözcüsü Neam Xidir şunları söyledi: “Êzidî kadınlar olarak Diyar Xerib’in şahadeti önünde saygıyla eğiliyoruz. Başta ailesi, gerilla ve insanlığı savunan herkesin başı sağ olsun diyoruz.”

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found