Efrîn’de tarih yağmalanıyor

Türk devleti ve çete grupları Efrîn’in kültürel mirasını yağmalıyor. Birçok noktada çeteler kazılar gerçekleştirirken Suriye rejimi de tahribata tepki gösterdi.

Türk devleti ve himayesindeki çete grupları, işgal ettikleri Efrîn’de tarihi eserleri ve tarihi yapıları yağmalıyor.

Türk devleti Mart 2018’de Efrîn’i işgal ettikten sonra kent merkezi ve köylerinde yağmalamadıkları yer bırakmadı

Tarihi eserleri ve tarihi mekanları ile bilinen Efrîn’deki eserler ya yağmalandı, ya da kaçak kazılarla kaçırılarak farklı yerlere götürüldü.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre özellikle son bir kaç gündür Efrin’in Mabeta ilçesine bağlı Ereba köyünün etrafında Türk devleti kazı çalışmaları başlattı.

Kaçak kazılar bir haftadır devam ediyor. Şimdiye kadar orada ne buldukları yada ne aradıkları netleşmedi. Bundan bir süre önce de yine Mabeta ilçesine bağlı Gemruke köyünde tarihi yerler kazılmıştı.

Alınan bilgilere göre bir süredir Türk devleti Gire Endare’de (Endare Tepesi) de kazı çalışmalarını devam ettiriyor.

Tarihi M.Ö 1000- 1300 yıllarına dayanan Gire Endare’de çok fazla tarihi eser bulunuyor. Elde edilen fotoğraflar, tarihi eserlere verilen zararları gözler önüne seriyor.

Rejim de tepki gösterdi

Suriye Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk devletinin Efrîn’deki tarih soykırımına müdahale için uluslararası örgütlere çağrıda bulundu.

Suriye rejimine bağlı Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk devletinin Efrîn’deki tarih talanına karşı müdahale için ilgili uluslararası örgütlere çağrıda bulundu.

Müdürlüğün yaptığı açıklamada, Efrîn’de hazine ve tarihi eser arayan işgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin bölgedeki 3 tarihi mekanı dozerlerle yıktığı belirtildi.

Açıklamada, Efrîn’de yürütülen yasadışı faaliyetleri gün yüzüne çıkartan belgelere ulaşıldığı, M.Ö. 1’inci yüzyılda Roma dönemine ait tarihi parçaların hasar gördüğü belirtilerek, Nebî Hurî, Cindires ve Burc Abdalo tepesi gibi Efrîn’in önemli tarihi mekanlarına saldırılar yapıldığına dikkat çekildi.

Öte yandan, Efrîn’in işgalinden önce Eyn Dara bölgesindeki tarihi höyük ve mekanların Türk devleti tarafından bombalandığı, saldırıda önemli tarihi eserlerin tahrip edildiği belirtildi.

HABER MERKEZİ


Hesekê’de bombalı saldırılar

Hesekê’de dün şehrin değişik noktalarında üç ayrı patlama meydana geldi.

Perşembe sabah 09.00 sularında Hesekê’nin Salihiyê Mahallesi’ndeki Mesakin sokağında saat 09.45 sularında ise El Meşheme kavşağında, şu saatler itibariyle ise Kelasê mahallesinde bir patlama yaşandı. Son patlamada İç Güvenlik Güçleri’nin bir üyesinin yaralandığı öğrenildi.

Salihiye mahallesinde herhangi bir can kaybı yaşanmazken Hesekê’nin El Meşheme kavşağındaki parlamada ise sadece maddi hasar meydana geldi.

Üçüncü patlama ise Kelasê mahallesinde yaşandı. 3’üncü patlamada İç Güvenlik Güçleri’nin bir üyesinin yaralandığı öğrenildi.

ROJNEWS


Efrîn’de 11 çete öldürüldü

Efrîn’deki Vêlat sokağı ile Tirindê köyünde patlamalar meydana geldi. Tirindê köyündeki patlamada en az 11 çete ölürken, 20 çete de yaralandı.

Efrîn kent merkezindeki Vêlat sokağında, dün öğle saatlerinde yaşanan bir patlamada çok sayıda çete öldü. Efrîn’in Tirindê köyünde, Cebhe El Şamiye çetelerine yönelik bomba yüklü araçla eylem gerçekleşti. Saldırıda en az 11 çetenin öldüğü, 20 çetenin de yaralandığı öğrenildi.

ROJNEWS


İran Balekayeti’yi bir kez daha bombaladı

İran rejimi bugün Hewlêr’in Çoman beldesine bağlı Wezi, Berdesoran, Alane ve Xelane köylerine ve çevresine top atışları yaptı.

İran rejiminin Balekayeti bölgesine yönelik saldırıları devam ediyor. Roj News Haber Ajansının haberine göre İran rejimi bugün, Hewlêr’in Çoman beldesine bağlı Wezi, Berdesoran, Alane ve Xelane köylerine ve çevresine top atışları yaptı.

Top atışları nedeniyle yaylaya çıkan birçok koçer köylerine geri döndü.

İran rejim geçtiğimiz gün de Hewlêr’e bağlı Bradost ve Balekayeti bölgesine top atışları yapmış, saldırıda bir genç kadın yaşamını yitirmiş, iki kişi de yaralanmıştı.  ROJNEWS

Yazarın diğer yazıları

    None Found