Ekili araziler yakılıyor

Bir yandan Türk çeteleri, diğer yandan çeteleri, Rojava’da ekili arazileri yakıyor.

Kuzey Kürdistan ve Rojava sınırında konumlanan işgalci Türk askerleri, sınır hattındaki tarlaları ateşe veriyor. Türk güçlerine çeteleri de eşlik ediyor. Cizîr Bölgesi Yürütme Meclisi de yaptığı açıklamada, “Bölgede meydana gelen yangınlar, halkın geçim kaynaklarını ve ekonomiyi hedef alan özel savaş kapsamında kasıtlı ve bilerek yapılmaktadır” dedi.

Serêkaniyê’ye bağlı Keşto köyünde müdahaleye rağmen 25 dönümlük buğday tarlası kül oldu.

Tirbespiyê ilçesine bağlı 29 köyde ise toplam 100 bin dönüm ekin kül oldu. İlçenin birçok noktasında çıkan yangınlar, rüzgarın etkisiyle birlikte yayıldı. Özerk Yönetim, yangının ilçedeki petrol istasyonlarına ulaşmasını önlemek ve yangının söndürülmesi için Kuzey ve Doğu Suriye halklarına seferberlik çağrısında bulunmuştu. YPG ve YPJ savaşçıları ile bölge halkı yangını petrol istasyonuna ulaşmadan kontrol altına alabildi.29 köyün tarım arazisinde çıkan yangınlarda 18 köye ait ekili arazi tamamen yandı. Yangının çıktığı köylerin isimleri ise şöyle: El Reş, Gundik Sîd, Kirdahol, Kirşêran, Xeznê, Hasûdê, Sewqiyê, Hemarê, Tayê, Xirbêt El-Bîr, Sehil, Qesrûk Mihemed Ziyab, Tenûriyê, Beyazê, Büyük Sîhê, Küçük Sîhê, Lîlan, Mihetê El-Qîtar, Xerdokê, Bişêriyê, Kerê Berî, Kerdîm, Mizgeft, Xezîmok, Nebûê, Derîcîk, Meşûq, Gel Hesenak, Kerbkîl, Dîroka Qelinka.

Yangının ardından İç Güvenlik Güçleri ve güvenlik birimleri soruşturma başlattı.

Til Koçer’ın kuzey ve batısındaki arazilerde dün çıka ve kısa sürede yayılan yangın, yapılan müdahaleler sonucu söndürüldü.

Amûdê’nin Birîva köyünde bulunan tarla ve ekili arazilerinde çıkan yangın söndürüldü. Til Hemîs’te ise ilçe merkezinin 15 km batısındaki Til Lehim ve Barde köylerinde çıkan yangınlar dün devam ediyordu.

Bölge halkı yangınların bölgede ekonomik zarar oluşturmak ve karışıklık çıkarmak için yapıldığını söylüyor.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin farklı noktalarında daha önceden tarım arazileri ateşe verilmiş, DAİŞ çetesi kendi yayın organlarından yaptıkları açıklamalarla yangınları üstlenmişti.

QAMISLO

Yazarın diğer yazıları

    None Found