El Salvador’da ortaçağ yasaları

Kürtajın her koşulda yasak olduğu El Salvador’da, 18 yaşındayken tecavüz sonucu hamile kalan ve tuvalette ölü doğum yaptıktan sonra cinayetten 30 yıl hapis cezasına çarptırılan Evelyn Beatriz Hernandez Cruz’la birlikte, kürtaj yasağıyla ilgili tartışmalar yeniden gündeme oturdu.

3 yıl cezaevinde yatan ve 30 yıl ceza verilen Evelyn Beatriz Hernandez Cruz, temyiz mahkemesinin kararıyla geçtiğimiz şubatta yeniden yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Davanın yeniden görülmeye başlanmasıyla başta kadın örgütleri olmak üzere sivil toplum örgütleri ile uluslararası insan hakları kuruluşlarının tepkileri yükseldi.

Karara tepki

El Salvador’un doğusunda yer alan Cuscatlan kentine bağlı bir köyde yaşayan Hernandez Cruz, Nisan 2016’da bahçe tuvaletinde doğum yapmış, baygın halde bulunarak hastaneye kaldırılmıştı. Ancak hastane personelinin ihbarı sonucu sorgulanan Hernandez Cruz, polise bebeğinin canlı mı, ölü mü doğduğunu bilmediğini söylemişti. Sonrasında ise Hernandez Cruz’un Temmuz 2017’de ağırlaştırılmış cinayetten suçlu bulunması dünya genelinde tepkilere neden olmuştu.

Kadınlar için en tehlikeli ülke

Hernandez Cruz’un avukatları, yeni sunulan deliller sonrası yeniden görülmeye başlanan dava konusunda bu kez umutlu olduklarını söyledi. Şimdiye kadar 33 ay hapis yatan Hernandez Cruz, yine ağırlaştırılmış cinayet suçlamasıyla yargılanıyor. Dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarından Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), El Salvador’u “dünyada kadın olmanın en tehlikeli olduğu ülkelerden biri”  olarak tanımlıyor.

FRANKFURT

Yazarın diğer yazıları

    None Found