EL SELBİ ANKARA’DA

DAİŞ çetesinin yeni başı Muhammed Abdurrahman El Mevla El Selbi, bir yıldır Antep ve Ankara’da MİT gözetiminde tutuluyor.

Türkiye’nin gözaltına aldığı, tutukladığı veya iade ettiği DAİŞ’liler ise El Selbi ile ortak kararlaştırılıp tasfiye veya terbiye ediliyor.

 Bir kardeşi de Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi olan El Selbi, Irak ve Suriye’deki faaliyetlerinin tümünü Türkiye’den yönetiyor.

BÊRÎTAN SARYA / ANF/QAMIŞLO

DAİŞ çetesinin Bağdadi’den sonraki yeni başı El Selbi, Antep ve Ankara’da MİT denetiminde DAİŞ’i yeniden örgütlüyor ve Irak’da yeni bir cephe açmaya hazırlanıyor.

Türkiye ve DAİŞ ilişkileri konusunda şimdiye kadar birçok belge ve tutuklu DAİŞ çetesinin itirafı yayınlandı, ancak Bağdadi sonrası DAİŞ’in tamamen Türkiye’nin kontrolünde tutulduğu netleşiyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre DAİŞ çetesinin yeni başı Emir Muhammed Abdurrahman El Mevla El Selbi, Türkiye’de. MİT denetiminde Antep ve Ankara’da çalışmalarını sürdürüyor ve DAİŞ’i yeniden örgütlüyor.

Bir yıldan fazladır Türkiye’de

DAİŞ’te Hacı Abdullah ve Abdullah Kardaş isimleriyle tanınan El Selbi, 2017’nin ilk aylarında Türkiye’ye gitmek üzere İdlib’e geçti fakat 2017 sonlarında DAİŞ içindeki ideolojik-akidevi konularda yaşanan çelişkilerden dolayı Dêrazor’da örgütün kontrolü altındaki topraklarda Bağdadi’nin üst düzey emirlerle gerçekleştirdiği toplantılara katıldı. 2017 sonlarında yeniden İdlib’e oradan da Türkiye’ye geçti.

Bir yıldır Türkiye’den hiç çıkmadı

El Selbi, yaklaşık bir yıldır Türkiye’den çıkmıyor. Antep ve Ankara’da karargahları bulunuyor ağırlıkta ağırlıkta Antep’te kalıyor. MİT denetiminde güvenilir DAİŞ elemanlarıyla toplantılar düzenleyerek çeteyi yeniden örgütlüyor.

15 Kasım’da Antep’te toplantı

Selbi, Antep’te 15 Kasım 2019’da DAİŞ’in Türkiye, Irak ve Suriye’den 13 üst düzey elemanıyla toplantı yaptı. MİT’in kontrolünde yapılan bu toplantıda alınan bazı kararlar şöyle:

  • Suriye’de Türkiye’nin diğer çeteleriyle oluşturulan hücreler ve DAİŞ’in gizli hücrelerinin başta QSD olmak üzere Suriye’deki demokratik güçlere, sivillere saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra rejime karşı da saldırılar geliştirilmesi planlandı.
  • Irak’ın yüzde 4lük alanını kapsayan Selahaddin, Ninova, Anbar vilayetleri arasında yer alan ve büyük bölümü çöl olan El Cezire bölgesine DAİŞ elemanlarının gönderilmesi. Suriye ve Türkiye’den bazı DAİŞ elemanları ile Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek ”muhacirler”in bir bölümünün bu bölgeye sevkiyatı planlandı.

Türkiye ile ortak tasfiye

El Selbi ve ekibi, MİT ile ortak planlamalar yaparak, DAİŞ’in işine yaramayan eski üyeleri, DAİŞ’ten ayrılmak isteyenleri veya ‘halife’den hoşnut olmayanları, Türk polisi marifetiyle gözaltına alıp tutukluyor. Örneğin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Ekim 2019 sonlarında gerçekleştirilen ve “DEA terör örgütüne yönelik 21 ilde 26 operasyon gerçekleştirildi ve toplam 100 şahıs yakalanarak gözaltına alındı” diye duyurulan operasyon da DAİŞ ve MİT organizasyonuydu. Böylece hem DAİŞ içindeki çelişkilere son verip El Selbi ve ekibini hâkim kılınıyor hem de Türkiye’nin uluslararası alanda “DAİŞ’e karşı mücadele ediyorum” propagandasına malzeme üretiliyor.

Ebu Zeyd’in iadesi de böyle

QSD’nin elindeki DAİŞ’lilerin anlatımlarına göre örgüt içinde radikal ya da harici olarak isimlendirilen kanatla, “muhalif” olarak isimlendirilen El Kaide çizgisine yakın kanat arasındaki çekişmelerin galibi “muhalif” kanattı ve El Selbi de bu grupta yer alan DAİŞ üst düzey emirlerinden biriydi. DAİŞ’liler, Şubat 2018’de Türkiye’de ”yakalanıp” Irak’a teslim edilen Ebu Zeyd Iraki’nin (İsmail İthavi) ideolojik olarak radikal guruptan olduğu için 2017’nin sonlarında DAİŞ tarafından hakkında tutuklama emri çıkarıldığını söyledi. Tutuklama emri nedeniyle DAİŞ’ten kaçarak önce İdlib’e gittiğini burada DAİŞ istihbaratının yoğun olması nedeniyle Türkiye’ye kaçtığını belirten DAİŞ’liler, burada El Selbi’nin ekibi ve MİT planlamasıyla yakalanarak Irak’a teslim edildiğini kaydetti.

Kardeşi Irak Türkmen Cephesi’nde

Bağdadi’nin ölümünden sonra DAİŞ tarafından yeni ‘halife’ ilan edilen Ebu İbrahim Haşimi El Kureyşi olarak adlandırılan Muhammed Abdul Rahman El Mevla El Selbi (Hacı Abdullah, Abdullah Kardaş) Til Aferli bir Türkmen. El Selbi’nin kardeşi Adil Selvi, Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye çalışmalarını yürütüyor.

Türk ordusundaki DAİŞ’li

Türk ordusu ve bünyesindeki çetelerin işgali altındaki İdlib’de çekilen bir görüntüde, Türk askeri ve DAİŞ çetesinin ortaklığı bir kez daha kanıtlandı. Görüntüde çete elemanının kolunda DAİŞ’in arması bulunuyor. Arkasında Türk askerlerinin göründüğü çete elemanı, Suriye rejim güçlerine karşılık vereceklerinin ve rejimin kontrolü sağladığı bölgeleri yeniden işgal edeceklerinin sözünü veriyor. Çete elemanının, Türk devletinin kendilerine panzer verdiğini ve beraber savaşacaklarını söylediği görüntüde, ayrıca Ehrar el-Şam, Feyleq el-Şam çetelerinin de “Cihat savaşına” katıldığını belirtiyor. DAİŞ elemanı, kaydın sonunda Türk gözlem noktalarını ablukadan çıkarmak için hazırlık yaptıklarını aktarıyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found