Elysee’nin imdadına yetişen Gassama!

Selma AKKAYA

Fransız Ulusal Demiryolları (SNCF) işçileri, şirket genelinde yapılan oylamada, ezici çoğunlukla, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ulusal raylı sistemi özelleştirme planını reddetme yönünde oy verirken, diğer taraftan ülkenin havayolu şirketi Air France işçileri kendilerine dayatılan yeni sözleşmeyi reddetti. Ülke genelinde yapılan grev ve geçtiğimiz hafta sonu başta Paris olmak üzere caddeleri dolduran yüz binler, “Macron yasaları çöpe” diye haykırırken, ülke medyası ve siyasi gündemi başken Paris’te 4’üncü kattaki balkondan sarkan bebeği binaya tırmanarak kurtaran sığınmacı gence kilitlendi. Hani, her gün Paris’in içerisinde polisle kovalamaca oynamak durumunda kalan, kurdukları çadırları yakılan göçmen gençlerden sadece biri!
Ülkede derinleşen krizden çıkmak adına yapılan reformlara karşı işçi eylemleri yükselirken, ülkenin bir kahramana adeta ihtiyacı var edası ile Malili genç sığınmacı Mamoudou Gassama medyanın gündemine oturdu. Olay Gassama için insani bir refleksti oysa. Fransa’nın Başkenti Paris’in 18. bölgesinde bir binanın 4’üncü katındaki balkondan sarkan küçük bir çocuğu gören Gassama, binanın dış cephesinden tırmanarak balkona ulaşarak çocuğu kurtardı. Bu aşamadan sonrası artık Gassama’nın inisiyatifi dışında devlet tarafından hızla örgütlendi. Önce Gassama’nın görüntüleri sosyal medyada rekor beğeni topladı, ardından televizyon kanallarının birinci gündemi oldu ve derken Elysee Sarayı’na kadar iş uzandı.
Gassama, Elysee Sarayı’nda Macron tarafından karşılandı. Onur ödülü verilen Gassama’ya Fransız vatandaşlığı ve itfaiye servisinde kendisine iş verileceği bizzat Macron tarafından açıklandı.
“Örümcek adam” diye sadece Fransa değil dünyanın birçok ülkesinde de haberlerin ana gündemi haline gelen sığınmacı Mamoudou Gassama’nın yaptığı insani durum karşısında sistem yine bu durumu kendi gündemini değiştirmek için iyi bir şekilde tepe tepe kullandı. Göçmen dostu Elysee ve Macron pozları oysa gerçekten çok uzak. Ülke gündemi bu kahramanlık öyküsünü işlerken, iki gün sonra yine aynı bölgede yol kenarlarında kalan onlarca göçmen genç polis tarafından saldırıya uğrayarak, çadırları sökülüp atıldı. Diğer taraftan ülke genelinde başta göçmen kurumlar ve siyasi partiler 2 Haziran günü insanlık dışı maddeler barındıran yeni göçmen reformuna karşı alanlara inmeye hazırlanıyor.
Gassama’yı kahraman ilan eden hükümet ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı, belleklerde bir yıl önce, Paris’in en işlek garı olan Gare Du Nord’un İngiltere’ye giden trenlerin bulunduğu bölgedeki tel örgülere tırmanırken yanarak ölen Yemenli Ali daha tazeliğini koruyor. Ya da aynı hükümet tarafından en ağır kışını yaşayan Fransa genelinde göçmenlerin kaldığı boş binaların polis zoruyla eksi 15 derecede boşaltıldığını kimse halen unutmadı ya da kar kalktığında İngiltere sınırındaki ormanlık alanda bulunan göçmenlerin cesetleri…
Tüm bunlar, aklı ve vicdanı olan tüm belleklerde asılı duruyor. Gönüllü kurumların dağıttığı bir tas çorbayı dökmeyi yeğleyen devlet, şimdi ülke gündemini değiştirmek için sığınmacı genç Gassama üzerinden şov yapıyor ama peki kim inanır!

Yazarın diğer yazıları