Emeklerine layık olacağız

Kendisine ve diğer yoldaşlarına emeği, mütevaziliği, doğru yoldaşlığı ve her türlü zorluğu aşmayı öğrettiği için Asmîn Gelawêj’e minnettarlığını ifade eden Berkin Elvan, emeklerine layık olacaklarını belirtti.

TUFAN DERSİM / ANF/BEHDÎNAN

Emekle yaratmanın, hissetmenin, değer vermenin diğer adı Asmîn Gelawêj (Leyla Çapın). Yüreğinden samimiyet, gözlerinden sevgi akan dağların kızı. Söz verip genç yaşlarda hayatını devrime adamış fırtınalı bir yürek. Söz verdiği günden şehadetine kadar tavizsiz, amansız ve destansı bir devrim koşucusu. Merhaba dediği, gözleriyle sevgi dolu bakışlar attığı her yoldaşının yüreğinde izler bırakan devrim sevdalısı.

Mütevaziliği, emekçiliği ve yoldaşlığıyla tanınan Asmîn Gelawêj’i, yoldaşı Berkin Elvan anlattı:

Yüzü asık göremezdiniz

Şehit Asmîn ile 2016’da tanıştım. O süreçte akademide eğitim görüyorduk. Akademi yönetimindeydi. Yoldaşlığını, sevgisini ve samimiyetini sadece gözlerine bakarak hissetmek ve anlamak mümkündü. Bütün arkadaşlara karşı her zaman güler yüzlü ve mütevaziydi. Asla yüzü asık göremezdik, her zaman coşkulu ve arkadaşlara moral aşılayandı. Arkadaşları eleştirirken bile  moral vererek yapardı ama bunu yaparken eksikliklere karşı  taviz vermezdi.

Doğru yoldaşlığı öğretti

Akademide kadın arkadaşların yönetimi olmasına rağmen erkek arkadaşlarla ilgilenmeyi ve sorunlarıyla uğraşmayı her zaman kendisine görev bilerek yaklaşıyordu. Yoldaşların arasında ayrım yapmazdı. Kesinlikle dogmatik ve sekter değildi. Kendi yaşamıyla kadın arkadaşlarla nasıl doğru yoldaşlık yapılacağını bize öğretti. Hem oluşturduğu yoldaşlık bağı hem de verdiği emek, müthiş bir saygı duyulmasını beraberinde getiriyordu.

Anlıyor, çözüyordu

Ortaya çıkan her sorunla birebir kendisi ilgilenir ve çözerdi. Bazen bir tek arkadaşla saatlerce hatta günlerce uğraştığına şahit oldum. Paylaşmaya çok açık bir kişilik yapısı vardı ve bu nedenle onunla çok rahat tartışabiliyorduk. İnsanları anlar, ona göre yaklaşır ve çözüm geliştirirdi. İkna ediciydi. Her arkadaşın dünyasına girip kişiliğine göre hitap edebilme yeteneği vardı. Anlatan ve kavratandı. Doğru ve olması gerekeni en başta kendisi uygulayarak örnek olurdu.

Militanlığı tavizsizdi

Militanlığını ve komutan kişiliğini yaşamından anlamak zor değildi. Öncülük rolünü layıkıyla yerine getiriyordu. Emek vermek esastı onda. Yönetim olarak ‘benim savaşçımdır’ yaklaşımının tersine herkesin militan olduğunu teslim ederek, o ciddiyet ve bilinçle yaklaşırdı. Eğitim ortamında zorlanan arkadaş varsa ilgilenirdi. Zorlanmaları aşmadan bırakmazdı. Önderlik çizgisinde eksiklik yaşanmasın diye büyük çaba gösterirdi.

Savaşta da öncüydü

Düzenlemesi Kuzey sahasına yapıldı. Amed Eyaleti’ne geçmek üzere yola koyulmadan önce son defa gördüm. Uzun uzun sohbet ettik. Ayrılırken verdiği bütün emekler için kendisine minnettar olduğumu belirttim ve emeklerine layık olacağımızı söyledim. Amed Eyaleti’nde düşmanın üzerine korkusuzca yürüyerek, kahramanca savaştı. Yaşamında olduğu gibi savaşta da yoldaşlarına öncülük etmesini başardı. 19 Nisan 2018’de Amed Eyaleti’nde ölümsüzler kervanına katıldı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found