En çok hangi ülke CO2 salıyor ?

2015 yılında Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında düzenlenen COP 21 iklim zirvesinde üzerinde uzlaşılan İklim Anlaşması, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çekilmesiyle birlikte önemli bir darbe almıştı. Küresel ısınmaya yol açan sera etkili gazların salınımında kişi başına birinci sırada olan ABD, genel toplamda ise Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Ancak ABD’nin anlaşmadan çekilmesine rağmen dünya ülkelerinin neredeyse tamamına yakınının imzalamış ve onaylamış olması, anlaşmanın uygulanması konusundaki umutları güçlü tutmaya yarıyor.

Türkiye ve İran onaylamadı

2016 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) tarafından imzaya açılan sözleşmeyi, bugüne kadar 197 ülke imzalarken, 186’sı da parlamentolarında onayladı. Anlaşmayı imzalamayan ülkeler arasında Suriye ve Nikaragua bulunuyor.

Türkiye ve İran’ın da aralarında olduğu 11 imzacı ülke ise, anlaşmayı imzalamalarına rağmen henüz onaylamış değiller. Irak, Kırgızistan, Angola, Libya ve Güney Sudan da anlaşmayı imzalamalarına rağmen onaylamayan diğer ülkeler.

İklim Anlaşması’nın yürürlüğe girebilmesi için karbondioksit (CO2) salınımlarının en az yüzde 55’inden sorumlu olan 55 ülkenin imzalaması şartı aranıyordu. Bu şart, anlaşmanın imzaya açıldığı ilk ayda sağlanmıştı.

CO2 salınımlarına ilişkin resmi verilere şüpheyle yaklaşılan ülkelerin başında gelen Türkiye’de son yıllarda ciddi bir artış olduğu biliniyor. Geçtiğimiz yıl Polonya’da yapılan COP 24 İklim Zirvesi’nde Küresel Karbon Projesi Grubu’nca (GCP) yayınlanan yıllık rapora göre, tüm dünyada büyüyen otomobil pazarı 2018’de karbondioksit (CO2) salınımlarının en üst seviyeye taşınmasına neden oldu.

Çin ilk sırada

Küresel ısınmaya yol açan sera etkili gazların başında gelen karbondioksit (CO2) salınımlarında Çin Halk Cumhuriyeti ilk sırada geliyor. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) 2017 verilerine göre, dünyadaki 33 milyar tona yakın yıllık CO2 salınımlarının yüzde 28’i Çin kaynaklıydı.

ABD’nin 4,8 milyar tonluk salınımları yüzde 14,5’e denk gelirken, Hindistan, Rusya, Japonya, Almanya, Güney Kore, İran, Kanada, Suudi Arabistan, Endonezya ve Brezilya, en fazla CO2 salan diğer ülkeler idi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found