Engellileri de fidye için kaçırıyor

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin Girê Spî’de engelli ve yaralıları kaçırıp ailelerinden fidye istediğini söyleyen Mustafa Mihemed El Xelef, uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Sivillere yönelik zulme devam eden Türk devletinin DAİŞ/El Nusra artığı çeteleri, engelli ve yaralı sivilleri kaçırarak ailelerinden fidye istiyor. Girê Spî’nin Muhra köyünden olan üç çocuk babası Mustafa Mihemed El Xelef, 2015’te DAİŞ çetesinin döşediği mayının patlaması sonucu sol elini ve ayağını kaybetmişti.

Mallarına el koydular

Türk devletinin saldırıları nedeniyle Girê Spî Kampı’na yerleşen El Xelef, “Sivil, asker fark etmeksizin aralıksız bir şekilde yapılan top atışları nedeniyle evlerimizden çıkmak zorunda kaldık. Köyümüzde askeri üs yoktu. Saldırıların amacı bizleri evlerimizden çıkarmak ve çetelerin evlerimizi talan etmesiydi. Köydeki akrabalarım çetelerin köylülerin evlerini bastığını ve birçok köylüyü Özerk Yönetim’le bağlantıları olduğu gerekçesiyle kaçırıp mallarına el koyduklarını söylediler” dedi.

Fidye karşılığında bırakıldı

El Xelef devamla, “Çeteler halka şantaj yapmak için iftiralar atıyor. Yaralı ve engellileri QSD içerisinde yer aldıkları bahanesiyle tutukluyor. Köyümüzde bir engelli QSD’li olduğu gerekçe gösterilerek kaçırıldı. Daha sonra 500 bin Suriye lirası fidye karşılığında bırakıldı” şeklinde konuştu.

İşgal edilen köyüne dönmeyi düşünmediğini söyleyen El Xelef, amcasının ailesini geçindirmek için satmak istediği koyunlarının çeteler tarafından kaçırıldığını ve çetelerin koyunları geri vermek için amcasından 50 bin Suriye lirası haraç istediklerini belirtti.

Uluslararası topluma çağrıda bulunan El Xelef, işgal ettikleri yerlerden çıkarılması için Türkiye’ye baskı yapılması ve göçmenlerin uluslararası güvenceyle topraklarına geri dönmesini istedi.

ANHA/GIRÊ SPÎ

Yazarın diğer yazıları

    None Found